The density of the substance is the ratio of its mass over the space it occupies. In mathematical equation, this can be expressed as,
ρ = m / v
where ρ is density, m is mass, and v is volume.
Substituting the known values from the given,
ρ = (45 g) / (8 cm³)
ρ = 5.625 g/cm³
<em>ANSWER: 5.625 g/cm³</em>
Answer:
1320336992.2512 m²
1320.33 kilometers or 509.79 miles
Explanation:
Energy transferred by the sun

Energy required by the United States is
(assumed)
Power

Area

Area of the solar collector would be 1320336992.2512 m²
Converting to km²


Converting to mi²


Each side of the square would be 1320.33 kilometers or 509.79 miles
To solve this problem it is necessary to use the given proportions of power and energy, as well as the energy conversion factor in Jules to Calories.
The power is defined as the amount of energy lost per second and whose unit is Watt. Therefore the energy loss rate given in seconds was


The rate of energy loss per day would then be,


That is to say that Energy in Jules per lost day is 5356800J
By definition we know that 
In this way the energy in Cal is,


The number of kilocalories (food calories) must be 1279.694 KCal
Brian’s Complexity Brian’s Complexity Brian’s Complexity Brian’s Complexity
Answer:

Explanation:
Given that initially ball moves in the horizontal direction ,it means that the velocity in the vertical direction is zero.
Horizontal distance = 13 m
Vertical distance = 57 cm
Lets take time to cover 57 cm distance in vertical direction is t.
We know that g is the constant acceleration in the vertical direction so we can apply the equation of motion in the vertical direction.

Here 
S= 57 cm

t=0.34 s
Now in the horizontal direction

Here x=13 m
t= 0.34 s
So


So the initial speed of ball is 38.13 m/s.