I made the drawing in the attached file.
I included two figures.
The upper figure shows the effect of:
- multiplying vector A times 1.5.
It is drawn in red with dotted line.
- multiplying vector B times - 3 .
It is drawn in purple with dotted line.
In the lower figure you have the resultant vector: C = 1.5A - 3B.
The method is that you translate the tail of the vector -3B unitl the point of the vector 1,5A, preserving the angles.
Then you draw the arrow that joins the tail of 1,5A with the point of -3B after translation.
The resultant arrow is the vector C and it is drawn in black dotted line.
To help you I need to assume a wavelength and then calculate the momentum.
The momentum equation for photons is:
p = h / λ , this is the division of Plank's constant by the wavelength.
Assuming λ = 656 nm = 656 * 10 ^ - 9 m, which is the wavelength calcuated in a previous problem, you get:
p = (6.63 * 10 ^-34 ) / (656 * 10 ^ -9) kg * m/s
p = 1.01067 * 10^ - 27 kg*m/s which must be rounded to three significant figures.
With that, p = 1.01 * 10 ^ -27 kg*m/s
The answers are rounded to only 2 significan figures, so our number rounded to 2 significan figures is 1.0 * 10 ^ - 27 kg*m/s
So, assuming the wavelength λ = 656 nm, the answer is the first option: 1.0*10^-27 kg*m/s.
As the temperature changes and their masses are the same, heat lost by the balls is directly proportional to their specific heat values. The heat lost by the aluminum ball is higher implies aluminum has higher specific heat.
Answer:
False
Explanation:
Though fiber active cable is based on the concept of internal reflection but it is achieved by refractive index which transmit data through fast traveling pulses of light. It has a layer of glass and insulating casing called “cladding,”and this is is wrapped around the central fiber thereby causing light to continuously bounce back from the walls of the Cable.
We need the power law for the change in potential energy (due to the Coulomb force) in bringing a charge q from infinity to distance r from charge Q. We are only interested in the ratio U₁/U₂, so I'm not going to bother with constants (like the permittivity of space).
<span>The potential energy of charge q is proportional to </span>
<span>∫[s=r to ∞] qQs⁻²ds = -qQs⁻¹|[s=r to ∞] = qQr⁻¹, </span>
<span>so if r₂ = 3r₁ and q₂ = q₁/4, then </span>
<span>U₁/U₂ = q₁Qr₂/(r₁q₂Q) = (q₁/q₂)(r₂/r₁) </span>
<span>= 4•3 = 12.</span>