We know, a = v₂ - v₁ / t
Here, (v₂-v₁) = 33 - 11 = 22 m/s
t = 10 s
Substitute their values,
a = 22/10
a = 2.2 m/s²
In short, Your Answer would be 2.2 m/s²
Hope this helps!
Answer:
Ethnomethodology theory
Explanation:
Take note of the fact that we are told Kevin worries that the police will stop and question him even though he has not done anything wrong.
This statement shows us that Kevin already understood his society from past experiences, and thus he tries to avoid social interactions with particular member of his society (the police) who may be show discrimination towards him.
Answer:
149.34 Giga meter is the distance d from the center of the sun at which a particle experiences equal attractions from the earth and the sun.
Explanation:
Mass of earth = m = 
Mass of Sun = M = 333,000 m
Distance between Earth and Sun = r = 149.6 gm = 1.496\times 10^{11} m[/tex]
1 giga meter = 
Let the mass of the particle be m' which x distance from Sun.
Distance of the particle from Earth = (r-x)
Force between Sun and particle:

Force between Sun and particle:

Force on particle is equal:
F = F'

= ±577.06
Case 1:

x = 
Acceptable as the particle will lie in between the straight line joining Earth and Sun.
Case 2:

x = 
Not acceptable as the particle will lie beyond on line extending straight from the Earth and Sun.
Answer: 580 N
Refer to attached figure.
The angle of inclination is 22 degrees
weight (gravitational force) acts downwards.
Normal force is a contact force which acts perpendicular to the point of contact.
The horizontal component (mg cos 22 ) balances the normal force and the vertical component balances the frictional force.
Gravitational force on an object = mg
The normal force 

Answer:
-58.8 J
Explanation:
The work done by a force is given by:

where
F is the magnitude of the force
d is the displacement of the object
is the angle between the direction of the force and the displacement.
In this problem, we are asked to find the work done by gravity, so we must calculate the magnitude of the force of gravity first, which is equal to the weight of the object:

The displacement of the object is d = 3.00 m, while
, because the displacement is upward, while the force of gravity is downward; therefore, the work done by gravity is

And the work done is negative, because it is done against the motion of the object.