Answer:
The value of total energy needed per minute for the humidifier = 77.78 KJ
Explanation:
Total energy per minute the humidifier required = Energy required to heat water to boiling point) + Energy required to convert liquid water into vapor at the boiling point) ----- (1)
Specific heat of water = 4190 
The heat of vaporization is = 2256 
Mass = 0.030 kg
Energy needed to heat water to boiling point = 
Energy needed to heat water to boiling point = 0.030 × 4.19 × (100 - 20)
Energy (
) = 10.08 KJ
Energy needed to convert liquid water into vapor at the boiling point
= 0.030 × 2256 = 67.68 KJ
Thus the total energy needed E =
+ 
E = 10.08 + 67.68
E = 77.78 KJ
This is the value of total energy needed per minute for the humidifier.
Answer:
(a) 104 N
(b) 52 N
Explanation:
Given Data
Angle of inclination of the ramp: 20°
F makes an angle of 30° with the ramp
The component of F parallel to the ramp is Fx = 90 N.
The component of F perpendicular to the ramp is Fy.
(a)
Let the +x-direction be up the incline and the +y-direction by the perpendicular to the surface of the incline.
Resolve F into its x-component from Pythagorean theorem:
Fx=Fcos30°
Solve for F:
F= Fx/cos30°
Substitute for Fx from given data:
Fx=90 N/cos30°
=104 N
(b) Resolve r into its y-component from Pythagorean theorem:
Fy = Fsin 30°
Substitute for F from part (a):
Fy = (104 N) (sin 30°)
= 52 N
Answer:
The airplane should release the parcel
m before reaching the island
Explanation:
The height of the plane is
, and its speed is v=150 m/s
When an object moves horizontally in free air (no friction), the equation for the y measured with respect to ground is
[1]
And the distance X is
x = V.t [2]
Being t the time elapsed since the release of the parcel
If we isolate t from the equation [1] and replace it in equation [2] we get

Using the given values:

x =
m
kinetic energy is given as
KE = (0.5) m v²
given that : v = speed of the bottle in each case = 4 m/s
when m = 0.125 kg
KE = (0.5) m v² = (0.5) (0.125) (4)² = 1 J
when m = 0.250 kg
KE = (0.5) m v² = (0.5) (0.250) (4)² = 2 J
when m = 0.375 kg
KE = (0.5) m v² = (0.5) (0.375) (4)² = 3 J
when m = 0.0.500 kg
KE = (0.5) m v² = (0.5) (0.500) (4)² = 4 J
It depends on chemistry... A physical deformation to the Jell-O.