Answer:
r = 4.21 10⁷ m
Explanation:
Kepler's third law It is an application of Newton's second law where the forces of the gravitational force, obtaining
T² = (
) r³ (1)
in this case the period of the season is
T₁ = 93 min (60 s / 1 min) = 5580 s
r₁ = 410 + 6370 = 6780 km
r₁ = 6.780 10⁶ m
for the satellite
T₂ = 24 h (3600 s / 1h) = 86 400 s
if we substitute in equation 1
T² = K r³
K = T₁²/r₁³
K =
K = 9.99 10⁻¹⁴ s² / m³
we can replace the satellite values
r³ = T² / K
r³ = 86400² / 9.99 10⁻¹⁴
r = ∛(7.4724 10²²)
r = 4.21 10⁷ m
this distance is from the center of the earth
Answer:
Explanation:
Let v be the linear velocity , ω be the angular velocity and I be the moment of inertia of the the puck.
Kinetic energy ( linear ) = 1/2 mv²
Rotational kinetic energy = 1/2 I ω²
I = 1/2 m r² ( m and r be the mass and radius of the puck )
Rotational kinetic energy = 1/2 x1/2 m r² ω²
= 1/4 m v² ( v = r ω )
Total energy
= Kinetic energy ( linear ) + Rotational kinetic energy
= 1/2 mv² + 1/4 m v²
= 3/4 mv²
rotational K E / Total K E = 1/4 m v² / 3/4 mv²
= 1 /3
So 1 /3 rd of total energy is rotational K E.
Answer:
The induced current is 0.084 A
Explanation:
the area given by the exercise is
A = 200 cm^2 = 200x10^-4 m^2
R = 5 Ω
N = 7 turns
The formula of the emf induced according to Faraday's law is equal to:
ε = (-N * dφ)/dt = (N*(b2-b1)*A)/dt
Replacing values:
ε = (7*(38 - 14) * (200x10^-4))/8x10^-3 = 0.42 V
the induced current is equal to:
I = ε /R = 0.42/5 = 0.084 A
(u) = 20 m/s
(v) = 0 m/s
<span> (t) = 4 s
</span>
<span>0 = 20 + a(4)
</span><span>4 x a = -20
</span>
so, the answer is <span>-5 m/s^2. or -5 meter per second</span>
<h2>Answer: at an angle

below the inclined plane.
</h2>
If we draw the <u>Free Body Diagram</u> for this situation (figure attached), taking into account only the gravity force in this case, we will see the weight
of the block, which is directly proportional to the gravity acceleration
:

This force is directed vertically at an angle
below the inclined plane, this means it has an X-component and a Y-component:



Therefore the correct option is c