The equation for Hall voltage Vh is:
Vh=v*B*w, where v is the velocity of the strip, B is the magnitude of the magnetic field, and w is the width of the strip.
v=25 cm/s = 0.25 m/s
B=5.6 T
w= 1.2 mm = 0.0012 m
We input the numbers into the equation and get:
Vh= 0.25*5.6*0.0012 = 0.00168 V
The maximum Hall voltage is Vh= 0.00168 V.
We can first calculate the net force using the given information.
By Newton's second law, F(net) = ma:
F(net) = 25 * 4.3 = 107.5
We can now calculate the frictional force, f, which is working against the applied force, F(app) (this is why the net force is a bit lower):
f = F(net) - F(app) = 150 - 107.5 = 42.5 N
Now we can calculate the coefficient of friction, u, using the normal force, F(N):
f = uF(n) --> u = f/F(N)
u = 42.5/[25(9.8)]
u = 0.17
Answer:
The magnitude of the total linear acceleration is 0.27 m/s²
b. 0.27 m/s²
Explanation:
The total linear acceleration is the vector sum of the tangential acceleration and radial acceleration.
The radial acceleration is given by;

where;
a is the angular acceleration and
r is the radius of the circular path

Determine time of the rotation;

Determine angular velocity
ω = at
ω = 1.6 x 0.707
ω = 1.131 rad/s
Now, determine the radial acceleration

The magnitude of total linear acceleration is given by;

Therefore, the magnitude of the total linear acceleration is 0.27 m/s²
b. 0.27 m/s²
Answer:

Explanation:
The intensity of a star noticed at a certain distance is inversely proportional to the square of distance. Then:

The intensity of the Sun in Jupiter relative to Earth is:


