Answer: f=150cm in water and f=60cm in air.
Explanation: Focal length is a measurement of how strong light is converged or diverged by a system. To find the variable, it can be used the formula:
= (nglass - ni)(
-
).
nglass is the index of refraction of the glass;
ni is the index of refraction of the medium you want, water in this case;
R1 is the curvature through which light enters the lens;
R2 is the curvature of the surface which it exits the lens;
Substituting and calculating for water (nwater = 1.3):
= (1.5 - 1.3)(
-
)
= 0.2(
)
f =
= 150
For air (nair = 1):
= (1.5 - 1)(
-
)
f =
= 60
In water, the focal length of the lens is f = 150cm.
In air, f = 60cm.
Answer:
a) L = 0.75m f₁ = 113.33 Hz
, f₃ = 340 Hz, b) L=1.50m f₁ = 56.67 Hz
, f₃ = 170 Hz
Explanation:
This resonant system can be simulated by a system with a closed end, the tile wall and an open end where it is being sung
In this configuration we have a node at the closed end and a belly at the open end whereby the wavelength
With 1 node λ₁ = 4 L
With 2 nodes λ₂ = 4L / 3
With 3 nodes λ₃ = 4L / 5
The general term would be λ_n= 4L / n n = 1, 3, 5, ((2n + 1)
The speed of sound is
v = λ f
f = v / λ
f = v n / 4L
Let's consider each length independently
L = 0.75 m
f₁ = 340 1/4 0.75 = 113.33 n
f₁ = 113.33 Hz
f₃ = 113.33 3
f₃ = 340 Hz
L = 1.5 m
f₁ = 340 n / 4 1.5 = 56.67 n
f₁ = 56.67 Hz
f₃ = 56.67 3
f₃ = 170 Hz
The box is at equilibrium, so the net force on the box is zero (the force of gravity on the box is equal to the force exerted up on the box by the surface on which it rests.)
To pick up the box, our upward force must be greater than the force of gravity on the box (the weight). So, we must lift up the box with a force greater than 98 newtons. :)
Answer: c. increased sensitivity to ADH
Explanation:
a. a decline in the number of functional nephrons: With aging the loss of nephron occurs that can be detected by the age related decrease in the glomerular filteration rate.
b. a reduction in the GFR (glomerular filtration rate): The GFR tend to decline in older age even though there is no disease. These people are required to check with the GFR in future.
d. problems with the micturition reflex: With aging people experience problem of bladder control. This leads to leakage or incontinence of urine or urinary retention that is inability to empty the bladder.
e. loss of sphincter muscle tone: With age the sphincter tone may diminish. This results in loss of control and storage capacity. The rectal muscles or sphincter muscles get loose which lead to passage of stool before reaching the washroom.
Answer:
5.843 m
Explanation:
suppose that the arrow leave the bow with a horizontal speed , towards he bull's eye.
lets consider that horizontal motion
distance = speed * time
time = 40/ 37 = 1.081 s
arrow doesnot have a initial vertical velocity component. but it has a vertical motion due to gravity , which may cause a miss of the target.
applying motion equation
(assume g = 10 m/s²)

Arrow misses the target by 5.843m ig the arrow us split horizontally