The answer would be . Since we are looking for the spring constant you would need to use the formula

. Then you'd substitute, for PEs and x.

Then solve. k=500n/m
Answer:
A = 4.76 x 10⁻⁴ m²
Explanation:
given,
weight of the person = 625 N
weight of the bike = 98 N
Pressure on each Tyre = 7.60 x 10⁵ Pa
Area of contact on each Tyre = ?
total weight of the system = 625 + 98
= 723 N
Let F be the force on both the Tyre
F + F = W
2 F = 723
F = 361.5 N
F = P A

A = 4.76 x 10⁻⁴ m²
Per calcolare la pressione a una certa profondità, devi considerare la legge di Stevino:
<span>p = ρ · g · h
Tenendo conto che:
g = 9,81 m/s²
ρ = 1000 kg/m³
Troviamo:
p(h</span>₁) = ρ · g · h₁ = 1000 · 9,81 · 4,50 = 44145 Pa
p(h₂) = ρ · g · h₂ = 1000 · 9,81 · 5,50 = 53955 Pa
Since toy is moving at constant speed that means that force that child is applying on toy is equal to force of friction.
Rate of speed that toy is moving is irelevant.
childs force is:
Fc = 2N
Fc = Ff (Ff -friction force)
Ff = a*Q
where Q is weight of the toy and a is friction
if we express a we get
a = F/Q = 2/8 = 0.25
Answer:
The answer is given below
Explanation:
u is the initial velocity, v is the final velocity. Given that:

a)
The final velocity of cart 1 after collision is given as:

The final velocity of cart 2 after collision is given as:

b) Using the law of conservation of energy:
