Answer:
0.056 psi more pressure is exerted by filled coat rack than an empty coat rack.
Explanation:
First we find the pressure exerted by the rack without coat. So, for that purpose, we use formula:
P₁ = F/A
where,
P₁ = Pressure exerted by empty rack = ?
F = Force exerted by empty rack = Weight of Empty Rack = 40 lb
A = Base Area = 452.4 in²
Therefore,
P₁ = 40 lb/452.4 in²
P₁ = 0.088 psi
Now, we calculate the pressure exerted by the rack along with the coat.
P₂ = F/A
where,
P₂ = Pressure exerted by rack filled with coats= ?
F = Force exerted by filled rack = Weight of Filled Rack = 65 lb
A = Base Area = 452.4 in²
Therefore,
P₂ = 65 lb/452.4 in²
P₂ = 0.144 psi
Now, the difference between both pressures is:
ΔP = P₂ - P₁
ΔP = 0.144 psi - 0.088 psi
<u>ΔP = 0.056 psi</u>
Answer:
The correct answer is c. When the balloon hits the ground, the rubber envelope stretches, storing elastic potential energy; this elastic potential energy is converted to the gravitational potentiaL
Explanation:
Let's analyze the situation of the globe
When it touches the ground, the part that is in contact decreases its velocity to zero, but the upper part of the ball continues to move, which creates that the molecules approach slightly, if we approximate the spring links, a repulsive force is created that after all the particles reach zero speed. The force of the springs moves the ball up until the force decreases to zero.
We can relate this force of Hooke with an elastic energy
This energy can be stored in the deformation of the system, as elastic potential energy, which is subsequently transformed into gravitational potential energy when the balloon is lifted.
The correct answer is c
Answer:
Explanation:
area of square loop A = side²
= 8.4² x 10⁻⁴
A = 70.56 x 10⁻⁴ m²
when it is converted into rectangle , length = 14.7 , width = 2.1
area = length x width
= 14.7 x 2.1 x 10⁻⁴
= 30.87 x 10⁻⁴ m²
Let magnetic field be B
Change in flux = magnetic field x change in area
= B x ( 70.56 x 10⁻⁴ - 30.87 x 10⁻⁴ )
= 39.69 x 10⁻⁴ B
rate of change of flux = change in flux / time taken
= 39.69 x 10⁻⁴ B / 6.5 x 10⁻³
= 6.1 x 10⁻¹ B
emf induced = 6.1 x 10⁻¹ B
6.1 x 10⁻¹ B = 14.7 ( given )
B = 2.41 x 10
= 24.1 T
B ) magnetic flux is decreasing , so it needs to be increased as per Lenz's law . Hence current induced will be anticlockwise so that additional magnetic flux is induced out of the page.
<span>The viewer travels through the electron cloud, then the nucleus, and then the electron cloud again.</span>
Answer:
7.85 m/s^2
Explanation:
linear or tangential acceleration= dv/dt
⇒
=0.83 m/s^2
radial acceleration is given by = 
⇒
= 7.81 m/s^2
total acceleration

putting values we get

= 7.85 m/s^2