Answer:
112m/s
Explanation:
14x8=112 therefore meaning the zebra would run 112m/s
Answer:
12 N/cm²
Explanation:
From the question given above, the following data were obtained:
Weight (W) of block = 240 N
Area (A) = 20 cm²
Pressure (P) =?
Next, we shall determine the force exerted by the block. This can be obtained as follow:
Weight (W) of block = 240 N
Force (F) =.?
Weight and force has the same unit of measurement. Thus, we force applied is equivalent to the weight of the block. Thus,
Force (F) = Weight (W) of block = 240 N
Force (F) = 240 N
Finally, we shall determine the pressure on the floor as follow:
Force (F) = 240 N
Area (A) = 20 cm²
Pressure (P) =?
P = F/A
P = 240 / 20
P = 12 N/cm²
Therefore, the pressure on the floor is 12 N/cm².
Answer:
Force constant, k = 653.3 N/m
Explanation:
It is given that,
Weight of the bag of oranges on a scale, W = 22.3 N
Let m is the mass of the bag of oranges,


m = 2.27 kg
Frequency of the oscillation of the scale, f = 2.7 Hz
We need to find the force constant (spring constant) of the spring of the scale. We know that the formula of the frequency of oscillation of the spring is given by :



k = 653.3 N/m
So, the force constant of the spring of the scale is 653.3 N/m. Hence, this is the required solution.
A = h / n => h = a*n
a = 0.290 hit / time
n = 300 times
=> h = 0.290 hit / time * 300 time = 87 hits
Answer: 87 hits
Change in velocity of larger moose: (1/3)v - v = -(2/3)v
<span>change in velocity of small moose: (1/3)v - (-v) = (4/3)v </span>
<span>- (change in velocity of larger moose)/(change in velocity of smaller moose) = 2
Thank you for posting your question here at brainly. I hope the answer will help you. Feel free to ask more questions.
</span>