Answer:
18 W
Explanation:
Applying,
P = V²/R.................. Equation 1
Where P = Power of both glowing bulbs, V = Voltage, R = Combined Resistance of both bulbs
Since: It is a series circuit,
Then,
R = R1+R2............. Equation 2
Where R1= Resistance of the first bulb, R2 = Resistance of the second bulb
Given: R1 = R2 = 8 Ω
Substitute into equation 1
R = 8+8
R = 16 Ω
Also Given: V = 12 V
Substitute into equation 1
P = 12²/8
P = 144/8
P = 18 W
Answer:
the final temperature of the gas is 785.18 K
Explanation:
The computation of the final temperature of the gas is shown below:
Here we apply the gas law
= PV ÷ T
Given that
P1 = 1.9 atm
V1 = 24.6 L
T1 = 335 K
P2 = 3.5 atm
V2 = 31.3 L
T2 = ?
Now
P1V1 ÷ T1 = P2V2 ÷ T2
(1.9 × 24.6) ÷ 335 = (3.5 × 31.3)/T2
T2 = 785.18 K
hence, the final temperature of the gas is 785.18 K
Answer:
The time to boil the water is 877 s
Explanation:
The first thing we must do is calculate the external resistance (R) of the circuit, from the description we notice that it is a series circuit, by which the resistors are added
V = i (r + R)
We replace we calculate
r + R = V / i
R = v / i - r
R = 10/12 -0.04
R = 0.793 Ω
We calculate the power supplied
P = V i = I² R
P = 12² 0.793
P = 114 W
This is the power dissipated in the external resistance
We use the relationship, that power is work per unit of time and that work is the variation of energy
P = E / t
t = E / P
t = 100 10³/114
t = 877 s
The time to boil the water is 877 s
Answer:
Hence, work done= 287.54 J
Explanation:
Given data:
angle of ramp with the ground θ =20°
force applied = 76 N
work done on the crate to slide down 4 m down the ramp
W= F×d cosθ ( only the cos component of the force will slide the crate down)
W= 76×4×cos20= 287.54 J
<u>Answer:</u>
Cannonball will be in flight before it hits the ground for 2.02 seconds
<u>Explanation:</u>
Initial height from ground = 20 meter.
We have equation of motion ,
, s is the displacement, u is the initial velocity, a is the acceleration and t is the time.
In this the velocity of body in vertical direction = 0 m/s, acceleration = 9.8
, we need to calculate time when s = 20 meter.
Substituting

So it will take 2.02 seconds to reach ground.