Answer:x=2 and x=3
Explanation:
Given
Potential Energy for a certain mass is

and we know force is given by


For Force to be zero F=0




Therefore at x=2 and x=3 Force on particle is zero.
Answer:

Explanation:
The electric field produced by a single point charge is given by:

where
k is the Coulomb's constant
q is the charge
r is the distance from the charge
In this problem, we have
E = 1.0 N/C (magnitude of the electric field)
r = 1.0 m (distance from the charge)
Solving the equation for q, we find the charge:

The acceleration produced in a body is always in the direction of the resultant force acting on the body. Therefore, we may determine the horizontal acceleration using the horizontal force applied. To do this, we may apply the mathematical form of Newton's second law:
Force = mass * acceleration
acceleration = force / mass
Substituting the values,
a = 100 / 0.15
a = 666.7 m/s²
The acceleration of the hockey puck is 670 m/s²
A.
since they do not have a definite volume, this causes it to spread out in the air