Given:
m = 1160 kg
g = 9,81 m/s²
v = 2.5 m/s
Unknown:
k spring constant
x spring compression
1. equation to use is Newton's 2nd law and Hook's law:

2. equation to use, the energy of the spring must equal the energy of the satellite:

Combinig the two equations:
Answer:
Check the explanation
Explanation:
A) There are two important angles within the plastic: the angle immediately after the first refraction (the water/plastic interface) and the angle immediately before the second refraction (the plastic/air interface).
To find out how they relate, draw a picture with the path the light follows in the plastic and the normal to both surfaces.
Once you have labeled both angles, keep in mind that the surfaces are parallel, and thus their normal are parallel lines. An important theorem from geometry will give you the relationship between the angles.
Using Snell's Law, θa = asin[(nw/na)*sin(θw)]
B) D = l/tan(θw)
C) D = l/θw
D) d/D = na/nw
<span>A.) If a sideways force of 300 N is applied to the motor, how far will it move sideways?</span>
Answer:
The value of the linear coefficient of thermal expansion is : α=1.01 *10⁻⁵ (ºC)⁻¹
Explanation:
Li = 0.2m
ΔL = 0.2 mm = 0.0002m
T1 = 21ºC
T2 = 120ºC
ΔT =99ºC
α =ΔL/(Li*ΔT)
α =0.0002m /(0.2m * 99ºC)
α = 1.01 *10⁻⁵ (ºC)⁻¹