Answer:
Explanation:
We shall apply Pascal's Law in fluid mechanics
According to it , pressure is transmitted in liquid from one point to another without any change .
25 cm diameter = 12.5 x 10⁻² m radius
Area = 3.14 x (12.5 x 10⁻²)²
= 490.625 x 10⁻⁴ m²
Pressure by vehicle
Force / area
13000 / 490.625 x 10⁻⁴
= 26.497 x 10⁴ Pa
5 cm diameter = 2.5 x 10⁻² radius
area = 3.14 x (2.5 x 10⁻²)²
= 19.625 x 10⁻⁴ m²
If we assume required force F on this area
Pressure = F / 19.625 x 10⁻⁴ Pa
According to Pascal Law
F / 19.625 x 10⁻⁴ = 26.497 x 10⁴
F = 19.625 x 26.497
= 520 N
Answer:
Amplitude, A = 0.049 meters
Explanation:
Given that,
A harmonic wave travels in the positive x direction at 6 m/s along a taught string. A fixed point on the string oscillates as a function of time according to the equation :
.......(1)
The general equation of a wave is given by :
.......(2)
A is amplitude of wave
On comparing equation (1) and (2) we get :
A = 0.049 meters
So, the amplitude of the wave is 0.049 meters.
Answer:
remains the same, but the apparent brightness is decreased by a factor of four.
Explanation:
A star is a giant astronomical or celestial object that is comprised of a luminous sphere of plasma, binded together by its own gravitational force.
It is typically made up of two (2) main hot gas, Hydrogen (H) and Helium (He).
The luminosity of a star refers to the total amount of light radiated by the star per second and it is measured in watts (w).
The apparent brightness of a star is a measure of the rate at which radiated energy from a star reaches an observer on Earth per square meter per second.
The apparent brightness of a star is measured in watts per square meter.
If the distance between us (humans) and a star is doubled, with everything else remaining the same, the luminosity remains the same, but the apparent brightness is decreased by a factor of four (4).
Some of the examples of stars are;
- Canopus.
- Sun (closest to the Earth)
- Betelgeuse.
- Antares.
- Vega.
Answer:
A. 2.2*10^-2m
Explanation:
Using
Area = length x L/ uo xN²
So A = 0.7m * 25 x 10^-3H /( 4π x10^-7*
3000²)
A = 17.5*10^-3/ 1.13*10^-5
= 15.5*10^-2m²
Area= π r ²
15.5E-2/3.142 = r²
2.2*10^2m
Explanation:
Answer:
Vectors have both magnitude and direction.