Answer:
The speed of the plane relative to the ground is 300.79 km/h.
Explanation:
Given that,
Speed of wind = 75.0 km/hr
Speed of plane relative to the air = 310 km/hr
Suppose, determine the speed of the plane relative to the ground
We need to calculate the angle
Using formula of angle

Where, v'=speed of wind
v= speed of plane
Put the value into the formula



We need to calculate the resultant speed
Using formula of resultant speed

Put the value into the formula



Hence, The speed of the plane relative to the ground is 300.79 km/h.
Answer:
Sorry cant find the answer but i hope you got it right and if you didn't you'll still do great. :)
Explanation:
Answer:
1 ) Electrons are less massive than than atomic nuclei.
Explanation:
A positively charged body tends to attract negatively charged particle and repel positively charged particle. Neutral body consists of atoms which contain both positively charged particles ( electrons ) and negatively charged particles ( protons ). Electrons are small and light in weight . Both electrons and protons experience equal and opposite force by an external charged body but shift in electron is more because of their being comparatively lighter. So the body gets polarized due to uneven distribution of charge. This results into body getting attracted through the process of induction.
If you use the next formula with the data given in the exercise you are asking:
Ey[3.4] - F[1.7] = 0
<span>Ey = F/2
</span>and after that what you need to do is sum the moments of the handle about D to zero asumming it is a positive moment and we proceed like this
Ey[1.5sin19] – P[21 – 1.5sin19] = 0
<span>(F/2)[1.5sin19] = P[21 – 1.5sin19] </span>
<span>F = 2P[21 – 1.5sin19] / [1.5sin19] </span>
<span>F = 84P </span>
Answer:
1.) 400s
2.) 1.875 m/s
3.) 1.125 m/s
Explanation:
Given that you traveled 150.meters south at a speed of 1.50m/s,
Time = distance/ speed
Substitute speed and distance into the formula
Time = 150/1.5
Time = 100 s
and then traveled 600. Meters north at a rate of 2.00 m/s.
Time = 600 / 2
Time = 300 s
1.) Total time = 100 + 300
Total time = 400 s
2.) The average speed will be total distance travelled over total time.
Total distance travelled = 150 + 600
Total distance travelled = 750 m
Substitute all the parameters into the formula
Average speed = 750/400
Average speed = 1.875 m/s
3.) Average velocity will be displacement over total time
Displacement = 600 - 150
Displacement = 450 m
Average velocity = 450/400
Average velocity = 1.125 m/s