Answer:
(b) 10 Wb
Explanation:
Given;
angle of inclination of magnetic field, θ = 30°
initial area of the plane, A₁ = 1 m²
initial magnetic flux through the plane, Φ₁ = 5.0 Wb
Magnetic flux is given as;
Φ = BACosθ
where;
B is the strength of magnetic field
A is the area of the plane
θ is the angle of inclination
Φ₁ = BA₁Cosθ
5 = B(1 x cos30)
B = 5/(cos30)
B = 5.7735 T
Now calculate the magnetic flux through a 2.0 m² portion of the same plane
Φ₂ = BA₂Cosθ
Φ₂ = 5.7735 x 2 x cos30
Φ₂ = 10 Wb
Therefore, the magnetic flux through a 2.0 m² portion of the same plane is is 10 Wb.
Option "b"
Answer:
B_o = 1.013μT
Explanation:
To find B_o you take into account the formula for the emf:

where you used that A (area of the loop) is constant, an also the angle between the direction of B and the normal to A.
By applying the derivative you obtain:

when the emf is maximum the angle between B and the normal to A is zero, that is, cosθ = 1 or -1. Furthermore the cos function is 1 or -1. Hence:

hence, B_o = 1.013μT
Answer:
7.3 kg m/s
Explanation:
First of all, let's calculate the gravitational potential energy of the stone as it reaches its highest point:

For the law of conservation of energy, this is equal to the initial kinetic energy of the stone at ground level (where the potential energy is zero), just after the stone leaves your hand:

From this equation we can find the velocity of the stone as it leaves your hand:

The initial velocity of the stone (before leaving your hand) is zero:

The impulse received by the stone is equal to its change in momentum, so:

Answer:
λ = 3.2 x 10⁻⁷ m = 320 nm
Explanation:
The relationship between the velocity of electromagnetic waves (UV rays) and the their frequency is:
v = fλ
where,
v = c = speed of the electromagnetic waves (UV rays) = speed of light
c = 3 x 10⁸ m/s
f = frequency of the electromagnetic waves (UV rays) = 9.38 x 10¹⁴ Hz
λ = wavelength of the electromagnetic waves (UV rays) = ?
Therefore, substituting the values in the relation, we get:
3 x 10⁸ m/s = (9.38 x 10¹⁴ Hz)(λ)
λ = (3 x 10⁸ m/s)/(9.38 x 10¹⁴ Hz)
<u>λ = 3.2 x 10⁻⁷ m = 320 nm</u>
So, the radiation of <u>320 nm</u> wavelength is absorbed by Ozone.