Answer:
he covered 80km his displacement was 20km
Explanation:
displacement is the distance from the starting point so in this case its 20 (50-30) and total distance covered is how many kilometers he drove in total
D. electricity and magnetism
Explanation:
- Michael was an English Chemist and Physicist.
- His studies contributed to the inventions of electromagnetic interaction.
- He found that using electricity, magnetism can be induced and that magnetism can also produce electricity.
- A motor simply converts electrical energy into mechanical energy.
- Generators converts chemical energy int electrical energy.
- A motor and generator works based on the principle of electromagentic induction.
Learn more:
Electrolysis brainly.com/question/4609389
#learnwithBrainly
I think its Oxygen.
ancient cyanobacteria produced Earth's first oxygen-rich atmosphere, which allowed the eventual rise of eukaryotes. T<span>he chloroplasts of eukaryotic algae and plants are derived from cyanobacteria</span>
Answer:
5
Explanation:
54.34+45.66=100.00 (you have to use the .00 because when you add to numbers you keep the number of decimals)
so you get 100.00
all numbers that are not 0 are sig figs so 1 is a sig fig
If a number ends with a 0 after a decimal place that 0 is a sig fig
all numbers between two sig figs are sig figs so that would make all of the numbers sig figs
This problem can be solved based on the rule of energy conservation, as the energy of the photon covers both the energy needed to overcome the binding energy as well as the energy of ejection.
The rule can be written as follows:
energy of photon = binding energy + kinetic energy of ejectection
(hc) / lambda = E + 0.5 x m x v^2 where:
h is plank's constant = 6.63 x 10^-34 m^2 kg / s
c is the speed of light = 3 x 10^8 m/sec
lambda is the wavelength = 310 nm
E is the required binding energy
m is the mass of photon = 9.11 x 10^-31 kg
v is the velocity = 3.45 x 10^5 m/s
So, as you can see, all the parameters in the equation are given except for E. Substitute to get the required E as follows:
(6.63x10^-34x3x10^8)/(310x10^-9) = E + 0.5(9.11 x 10^-31)(3.45x10^5)^2
E = 6.41 x 10^-16 joule
To get the E in ev, just divide the value in joules by 1.6 x 10^-19
E = 4.009 ev