The magnitude of the change in momentum of the stone is about 18.4 kg.m/s

<h3>Further explanation</h3>
Let's recall Impulse formula as follows:

<em>where:</em>
<em>I = impulse on the object ( kg m/s )</em>
<em>∑F = net force acting on object ( kg m /s² = Newton )</em>
<em>t = elapsed time ( s )</em>
Let us now tackle the problem!

<u>Given:</u>
mass of ball = m = 0.500 kg
initial speed of ball = vo = 20.0 m/s
final kinetic energy = Ek = 70% Eko
<u>Asked:</u>
magnitude of the change of momentum of the stone = Δp = ?
<u>Solution:</u>
<em>Firstly, we will calculate the final speed of the ball as follows:</em>



→ <em>negative sign due to ball rebounds</em>


<em>Next, we could find the magnitude of the change of momentum of the stone as follows:</em>

![\Delta p_{stone} = - [ mv - mv_o ]](https://tex.z-dn.net/?f=%5CDelta%20p_%7Bstone%7D%20%3D%20-%20%5B%20mv%20-%20mv_o%20%5D)
![\Delta p_{stone} = m[ v_o - v ]](https://tex.z-dn.net/?f=%5CDelta%20p_%7Bstone%7D%20%3D%20m%5B%20v_o%20-%20v%20%5D)
![\Delta p_{stone} = m[ v_o + v_o\sqrt{0.7} ]](https://tex.z-dn.net/?f=%5CDelta%20p_%7Bstone%7D%20%3D%20m%5B%20v_o%20%2B%20v_o%5Csqrt%7B0.7%7D%20%5D)
![\Delta p_{stone} = mv_o [ 1 + \sqrt{0.7} ]](https://tex.z-dn.net/?f=%5CDelta%20p_%7Bstone%7D%20%3D%20mv_o%20%5B%201%20%2B%20%5Csqrt%7B0.7%7D%20%5D)
![\Delta p_{stone} = 0.500 ( 20.0 ) [ 1 + \sqrt{0.7} ]](https://tex.z-dn.net/?f=%5CDelta%20p_%7Bstone%7D%20%3D%200.500%20%28%2020.0%20%29%20%5B%201%20%2B%20%5Csqrt%7B0.7%7D%20%5D)


<h3>Learn more</h3>

<h3>Answer details</h3>
Grade: High School
Subject: Physics
Chapter: Dynamics
The statement that can be used to answer this question is:
"If the cylinder is brought higher then, its temperature when brought down becomes higher because a greater amount of potential energy is converted to thermal energy."
The potential energy is converted to thermal energy when the object is released the velocity becomes higher because of the acceleration due to gravity.
Answer:
10.347 minutes.
Explanation:
According to F = ma, she exerts force on camera of the magnitude
F = 0.67Kg*12m/
= 8.04N, assuming it took her one second to accelerate camera to 12m/s, then by newtons third law, which says every action has equal and opposite reaction , the camera exerts the same amount of force on the astronaut which gives her acceleration of a =
.
and velocity of V = 0.1130801680m/s.
at this velocity , the astronaut has to cover the distance of 70.2 meters, it will take her 620.7985075s = 10.347 min to get to the shuttle (using S = vt).
Charges build up when you have dry air and friction ,the heat to clothes which dry it out and causes friction.