1) draw a diagram.
2) label diagram. (split the 100 degrees into 50, (which is right down the middle) to make a right angle triangle.)
3) since its a free body diagram, the forces known must be labelled. (force of gravity). this shows that the straight vertical line of the right angle triangle is Fg (force gravity). label it.
4) use trigonometry. rearrange the equation to solve for what needs to be known.
angles known: 50 (split 100 in half to make a right angle triangle), 90 (since its right angle), and 40 (180-90-50 = 40)
sides known: vertical lined up with the 90 degree angle. Fg. --> fg=mg=500N x 9.81m/s^2 = 4905N
use formula: sin or cos
i used sin. sin(40) = 4905 / ?
- times '?' on both sides. : sin(40) x '?' = 4905
-divide both sides by sin(40): '?' = 4905/ sin(40)
--> Solve.
Answer:
The centripetal force acting on the skater is <u>48.32 N.</u>
Explanation:
Given:
Radius of circular track is, 
Tangential speed of the skater is, 
Mass of the skater is, 
We are asked to find the centripetal force acting on the skater.
We know that, when an object is under circular motion, the force acting on the object is directly proportional to the mass and square of tangential speed and inversely proportional to the radius of the circular path. This force is called centripetal force.
Centripetal force acting on the skater is given as:

Now, plug in the given values of the known quantities and solve for centripetal force,
. This gives,

Therefore, the centripetal force acting on the skater is 48.32 N.
Answer:
719
Explanation:
Conversion
1 picometer (pm) is equivalent to
meter
1 micrometer is equivalent to
meter
To find the number of layers, we divide the overal leaf thickness by the thickness of one atom hence dividing tex]0.125 × 10^{-6}[/tex] meter by
meter we get that the number of sheets will be as follows

Therefore, they are approximately 719 sheets
Answer: There will be 75258 nuclei left at 6 pm.
Explanation:
a) half-life of the radioactive substance:
Half life is the amount of time taken by a radioactive material to decay to half of its original value.


b) Expression for rate law for first order kinetics is given by:

where,
k = rate constant
t = time for decomposition = 6 hours ( from 12 noon to 6 pm)
A = activity at time t = ?
= initial activity = 600, 000


Thus there will be 75258 nuclei left at 6 pm.