
Actually Welcome to the Concept of the Force and Power.
Since, according to the Newton's law,
Force = mass * Acceleration.
hence, here
Force = 142 N, accelration = 22.75 m/s2
hence, mass = 142/22.75
===> Mass = 6.24 Kg
hence the mass of the shot is 6.24 Kg
Answer:
33.33 %
Explanation:
given,
error last year = 63
error this year = 42
percent decrease in the error = ?
to find the percentage difference in the error formula used is
= 
= 
= 
= 33.33 %
Percentage decrease in the number of error is equal to 33.33%.
Answer:
Force must be applied to m₁ to move the group of rocks from the road at 0.250 m/s² = 436 N
Explanation:
Total force required = Mass x Acceleration,
F = ma
Here we need to consider the system as combine, total mass need to be considered.
Total mass, a = m₁+m₂+m₃ = 584 + 838 + 322 = 1744 kg
We need to accelerate the group of rocks from the road at 0.250 m/s²
That is acceleration, a = 0.250 m/s²
Force required, F = ma = 1744 x 0.25 = 436 N
Force must be applied to m₁ to move the group of rocks from the road at 0.250 m/s² = 436 N
Incomplete question.The complete question is here
Determine the torque applied to the shaft of a car that transmits 225 hp and rotates at a rate of 3000 rpm.
Answer:
Torque=0.51 Btu
Explanation:
Given Data
Power=225 hp
Revolutions =3000 rpm
To find
T( torque )=?
Solution
As

As force moves an object through a distance, work is done on the object. Likewise, when a torque rotates an object through an angle, work is done.
So

U = 0, initial upward speed
a = 29.4 m/s², acceleration up to 3.98 s
a = -9.8 m/s², acceleration after 3.98s
Let h₁ = the height at time t, for t ≤ 3.98 s
Let h₂ = the height at time t > 3.98 s
Motion for t ≤ 3.98 s:
h₁ = (1/2)*(29.4 m/s²)*(3.98 s)² = 232.854 m
Calculate the upward velocity at t = 3.98 s
v₁ = (29.4 m/s²)*(3.98 s) = 117.012 m/s
Motion for t > 3.98 s
At maximum height, the upward velocity is zero.
Calculate the extra distance traveled before the velocity is zero.
(117.012 m/s)² + 2*(-9.8 m/s²)*(h₂ m) = 0
h₂ = 698.562 m
The total height is
h₁ + h₂ = 232.854 + 698.562 = 931.416 m
Answer: 931.4 m (nearest tenth)