Answer:
The answer is not correct.
Explanation:
Stu's answer is not correct, the equation to use is known as the law of ohm. In which the voltage is defined as the product of the current by the resistance, then we will see this equation.
![V = I*R\\where:\\I = current [amp]\\R = resistance [ohm]\\V = voltage [volts]\\](https://tex.z-dn.net/?f=V%20%3D%20I%2AR%5C%5Cwhere%3A%5C%5CI%20%3D%20current%20%5Bamp%5D%5C%5CR%20%3D%20resistance%20%5Bohm%5D%5C%5CV%20%3D%20voltage%20%5Bvolts%5D%5C%5C)
In order to find resistance, this term is found multiplying the current on the right side of the equation, therefore the current will be divided on the left side of the equation.
![R=\frac{V}{I} \\replacing:\\R=\frac{4}{0.5} \\R=8[ohms]](https://tex.z-dn.net/?f=R%3D%5Cfrac%7BV%7D%7BI%7D%20%5C%5Creplacing%3A%5C%5CR%3D%5Cfrac%7B4%7D%7B0.5%7D%20%5C%5CR%3D8%5Bohms%5D)
That is the reason that the result found by Stu is not correct.
Answer:
a) v = √ g x
, b) W = 2 m g d
, c) a = ½ g
Explanation:
a) For this exercise we use Newton's second law, suppose that the block of mass m moves up
T-W₁ = m a
W₃ - T = M a
w₃ - w₁ = (m + M) a
a = (3m - m) / (m + 3m) g
a = 2/4 g
a = ½ g
the speed of the blocks is
v² = v₀² + 2 ½ g x
v = √ g x
b) Work is a scalar, therefore an additive quantity
light block s
W₁ = -W d = - mg d
3m heavy block
W₂ = W d = 3m g d
the total work is
W = W₁ + W₂
W = 2 m g d
c) in the center of mass all external forces are applied, they relate it is
a = ½ g
Answer:
We know that the speed of sound is 343 m/s in air
we are also given the distance of the boat from the shore
From the provided data, we can easily find the time taken by the sound to reach the shore using the second equation of motion
s = ut + 1/2 at²
since the acceleration of sound is 0:
s = ut + 1/2 (0)t²
s = ut <em>(here, u is the speed of sound , s is the distance travelled and t is the time taken)</em>
Replacing the variables in the equation with the values we know
1200 = 343 * t
t = 1200 / 343
t = 3.5 seconds (approx)
Therefore, the sound of the gun will be heard at the shore, 3.5 seconds after being fired
Since they're going in the same direction, just add the velocities together.
7.3 m/s + 0.34 m/s = 7.64m/s
Answer:
Your answer would be
A person 40 cm- blows into the left end of the pipe to eject the marshmallow from the right end. ... A strain of sound waves is propagated along an organ pipe and gets reflected from an. play · like-icon ... The velocity of sound in air is 340ms^(-1). ... The two pipes are submerged in sea water, arranged as shown in figure. Pipe.Explanation:
I belive this is the answer sorry if im wrong!