Answer: 35*10^3 N/m
Explanation: In order to explain this problem we know that the potential energy for spring is given by:
Up=1/2*k*x^2 where k is the spring constant and x is the streching or compresion position from the equilibrium point for the spring.
We also know that with additional streching of 2 cm of teh spring, the potential energy is 18J. Then it applied another additional streching of 2 cm and the energy is 25J.
Then the difference of energy for both cases is 7 J so:
ΔUp= 1/2*k* (0.02)^2 then
k=2*7/(0.02)^2=35000 N/m
Answer:
t=0.704s
Explanation:
A child is running his 46.1 g toy car down a ramp. The ramp is 1.73 m long and forms a 40.5° angle with the flat ground. How long will it take the car to reach the bottom of the ramp if there is no friction?
from newton equation of motion , we look for the y component of the speed and look for the x component of the speed. we can then find the resultant of the speed

Vy^2=0+2*9.8*1.73sin40.5
Vy^2=22.021
Vy=4.69m/s
Vx^2=u^2+2*9.81*cos40.5
Vy^2=25.81
Vy=5.08m/s
V=(Vy^2+Vx^2)^0.5
V=47.71^0.5
V=6.9m/s
from newtons equation of motion we know that force applied is directly proportional to the rate of change in momentum on a body.
f=force applied
v=velocity final
u=initial velocity
m=mass of the toy, 0.046
f=ma
f=m(v-u)/t
v=u+at
6.9=0+9.8t
t=6.9/9.81
t=0.704s
Answer:
U = 1 / r²
Explanation:
In this exercise they do not ask for potential energy giving the expression of force, since these two quantities are related
F = - dU / dr
this derivative is a gradient, that is, a directional derivative, so we must have
dU = - F. dr
the esxresion for strength is
F = B / r³
let's replace
∫ dU = - ∫ B / r³ dr
in this case the force and the displacement are parallel, therefore the scalar product is reduced to the algebraic product
let's evaluate the integrals
U - Uo = -B (- / 2r² + 1 / 2r₀²)
To complete the calculation we must fix the energy at a point, in general the most common choice is to make the potential energy zero (Uo = 0) for when the distance is infinite (r = ∞)
U = B / 2r²
we substitute the value of B = 2
U = 1 / r²
Answer:
a) 4.485 kg b) 3.94 kg
Explanation:
since the maximum tension the line can stand is 44 N and for question a the speed is constant (acceleration must be zero since the velocity or speed is not changing), F(tension) = mass * acceleration due to gravity (g) .
44 = m * 9.81m/s^2
m = 44/9.81 = 4.485kg
b) F(tension) = ma + mg ( where a is the acceleration of the body and g is the acceleration of the gravity)
44 = m (a +g)
44 = m (1.37 + 9.81)
44/11.18 = m
m = 3.94 kg