The effect in the spherometer if the number of divisions on
its circular scale is doubled is that if its circular division has been
increased or doubled, the accuracy of the spherometer will also increase. While
the L.C in the spherometer will decrease if both of the factor or parts has been
doubled or increased.
Answer:
200 N
Explanation:
The crowbar is 2 meter, or 200 cm. The effort arm is 160 cm, so the moment arm of the object is 40 cm.
(800 N) (40 cm) = F (160 cm)
F = 200 N
If you keep them exactly the same distance apart, <em>then wrapping the soccer ball in layers of duct tap</em> will increase he gravitational force between them, because the mass of the soccer ball will increase slightly.
Answer:
a)106.48 x 10⁵ kg.m²
b)144.97 x 10⁵ kgm² s⁻¹
Explanation:
a)Given
m = 5500 kg
l = 44 m
Moment of inertia of one blade
= 1/3 x m l²
where m is mass of the blade
l is length of each blade.
Putting all the required values, moment of inertia of one blade will be
= 1/3 x 5500 x 44²
= 35.49 x 10⁵ kg.m²
Moment of inertia of 3 blades
= 3 x 35.49 x 10⁵ kg.m²
= 106.48 x 10⁵ kg.m²
b) Angular momentum 'L' is given by
L =
x ω
where,
= moment of inertia of turbine i.e 106.48 x 10⁵ kg.m²
ω=angular velocity =2π f
f is frequency of rotation of blade i.e 13 rpm
f = 13 rpm=>= 13 / 60 revolution per second
ω = 2π f => 2π x 13 / 60 rad / s
L=
x ω =>106.48 x 10⁵ x 2π x 13 / 60
= 144.97 x 10⁵ kgm² s⁻¹
Answer:
The kinetic energy dissipated is 3286.5 J
Explanation:
K.E before collision = 1/2m1v1^2 = 1/2×313×6^2 = 5634 J
K.E after collision = 1/2(m1+m2)v2^2
From the law of conservation of momentum:
m1+m2 = m1v1/v2 = 313×6/2.5 = 751.2 kg
K.E after collision = 1/2×751.2×2.5^2 = 2347.5 J
K.E dissipated = 5634 J - 2347.5 J = 3286.5 J