Arrow at the left side pointing towards right side represents the frictional force as it always acts opposite to motion
Answer:
5702.88 J or 5.7mJ
Explanation:
Given that :
C 1 = 6.0-μF
C 2 = 4.0-μF
V 1 = 50V
V 2 = 34V
Note that : Q = CV
Q 1 = C1 * V1
Q 1 = 50×6 = 300μC
Q 2 = 34×4 = 136μC
Parallel connection = C 1 + C 2
= 6+4 = 10μC
V = Qt/C
Where Qt = Q1+Q2
V = Q1+Q2/C
V = 300+136/10
V = 437/10
V = 43.6volts
Uc1 = 1/2×C1V^2
= 1/2 × 6μF × 43.6^2
= 1/2 × 6μF × 1900.96
= 3μF × 1900.96volts
= 5702.88J
= 5702.88J/1000
= 5.7mJ
Since the two waves have equal amplitudes, if the crest of one wave
meets the trough of the other one, they'll add to produce a level of zero
at that location.
km x h = km/h
First trial: 6 x 1 = 6km/h
Second trial: 9 x 2 = 18km/h
6 + 18 = <u>24km/h</u> (Total)
Or
6 + 9 = 15 km
2 + 1 = 3h
15 + 3 = 18
15 x 2 = 30
3 x 2 = 6
30 - 6 = <u>24km/h</u>
Answer:
Too little information, please elaborate