Faster than. Hope this helps!!!
The unit 'mb' means millibar which is equivalent to 1/1000 of 1 bar. To convert the units from bar to atmospheres (atm) and to inches Hg (inHg), we need to know the conversion factors.
a.) 1 atm = 1.01325 bar
0.92 mb(1 bar/1000 mbar)(1 atm/1.01325 bar) =<em> 9.08×10⁻⁴ atm</em>
b.) 1 bar = 29.53 inHg
0.92 mb(1 bar/1000 mbar)(29.53 inHg/1 bar) =<em> 0.027 inHg</em>
For Newton's second law, the resultant of the forces acting on the book is equal to the product between the mass of the book and its acceleration:

(1)
There are only two forces acting on the book:
- its weight, directed downward: mg
- the force exerted by the hand on the book, of 20 N, directed upward
so, equation (1) becomes

from which we can calculate the book's acceleration, a:
Answer:
the direction that should be walked by Ricardo to go directly to Jane is 23.52 m, 24° east of south
Explanation:
given information:
Ricardo walks 27.0 m in a direction 60.0 ∘ west of north, thus
A= 27
Ax = 27 sin 60 = - 23.4
Ay = 27 cos 60 = 13.5
Jane walks 16.0 m in a direction 30.0 ∘ south of west, so
B = 16
Bx = 16 cos 30 = -13.9
By = 16 sin 30 = -8
the direction that should be walked by Ricardo to go directly to Jane
R = √A²+B² - (2ABcos60)
= √27²+16² - (2(27)(16)(cos 60))
= 23.52 m
now we can use the sines law to find the angle
tan θ = 
= By - Ay/Bx -Ax
= (-8 - 13.5)/(-13.9 - (-23.4))
θ = 90 - (-8 - 13.5)/(-13.9 - (-23.4))
= 24° east of south
Distance = speed * time, then time = distance / speed.
time = 50 / 0.4 = 125 s