Thermal energy energy that has hot cold or warm
Temp.Energy is the out come of the thermal engery and affects Earth and space
The final answer is B hope its helps
Answer:
0.0133 A
Explanation:
The time at which B=1.33 T is given by
1.33 = 0.38*t^3
t = (1.33/0.38)^(1/3) = 1.52 s
Using Faraday's Law, we have
emf = - dΦ/dt = - A dB/dt = - A d/dt ( 0.380 t^3 )
Area A = pi * r² = 3.141 *(0.025 *0.025) = 0.00196 m²
emf = - A*(3*0.38)*t^2
thus, the emf at t=1.52 s is
emf = - 0.00196*(3*0.38)*(1.52)^2 = -0.0052 V
if the resistance is 0.390 ohms, then the current is given by
I = V/R = 0.0052/0.390 = 0.0133 A
Answer:
Should place the current perpendicular to the magnetic field
Explanation:
The magnetic force exerted on a current-carrying wire is given by

where
I is the current in the wire
L is the length of the wire
B is the magnetic field
is the angle between the direction of the wire and the magnetic field
As we see from the formula, the magnetic force is maximum when

which means

So, when the current in the wire and the magnetic field are perpendicular to each other.
Answer:
Explanation:
Wave length of sound from each of the speakers = 340 / 1700 = .2 m = 20 cm
Distance between first speaker and the given point = 4 m.
Distance between second speaker and the given sound
= √ 4² + 2² = √16 +4 = √20 = 4.472 m
Path difference = 4.472 - 4 = .4722 m.
Path difference / wave length = 0.4772 / 0.2 = 2.386
This is a fractional integer which is neither an odd nor an even multiple of half wavelength. Hence this point of neither a perfect constructive nor a perfect destructive interference.