Answer:
1340.2MW
Explanation:
Hi!
To solve this problem follow the steps below!
1 finds the maximum maximum power, using the hydraulic power equation which is the product of the flow rate by height by the specific weight of fluid
W=αhQ
α=specific weight for water =9.81KN/m^3
h=height=220m
Q=flow=690m^3/s
W=(690)(220)(9.81)=1489158Kw=1489.16MW
2. Taking into account that the generator has a 90% efficiency, Find the real power by multiplying the ideal power by the efficiency of the electric generator
Wr=(0.9)(1489.16MW)=1340.2MW
the maximum possible electric power output is 1340.2MW
C) electrical energy is transformed into heat energy
Answer: a) 0.12m; b) 1,6 s; c) 0.625 1/s
Explanation: The simple harmonic movement can be described by a sin or cosine function in time.
This can be in the form:
X(t)= A Sin/Cos (wt+φ) where φ is initial phase o position at t=0
w the angular frequency are related to the frequency (f) as 2Pif
and f=1/T period of oscillating
Answer:
Explanation:
by Doppler effect
F apparent = F real x (Vair +- Vobserver) / (Vair +- Vsource)
case1 :if observer is approaching a source then put a + in numerator and - in denominator
case 2 : if observer is going away from source then do opposite.
it is case1 cos observer is moving toward wall . actually wall is acting as a source for observer
so
F apparent = 240 x (344 + vp ) / (344 - vp )
now F apparent - Freal = beat frequency of 6.00 Hz
so {240 x (344 + vp ) / (344 - vp )} - 230 = 6
240 x (344 + vp -344 + vp) / (344 - vp ) = 6
240 x 2 x vp = 6 x (344 - vp )
480 vp = 2064 - 6 x vp
486 x vp = 2064
vp = 4.24 m/s