Answer:
Explanation:
Acceleration is the time rate of change of velocity.
Acceleration and velocity are vectors
If east and north are the positive directions, the east moving vector is reduced to zero and the north moving vector increases from zero to 4 m/s.
There are 3 hours or 10800 seconds between 10 AM and 1 PM
a1 = √((-4)² + 4²) / 10800 = (√32) / 10800 m/s² ≈ 4.2 x 10⁻⁴ m/s²
There are 14400 seconds between 10 AM and 2 PM
The velocity changes are still the same
a2 = √((-4)² + 4²) / 10800 = (√32) / 14400 m/s² ≈ 3.9 x 10⁻⁴ m/s²
Answer:
(a) A = 0.650 m
(b) f = 1.3368 Hz
(c) E = 17.1416 J
(d) K = 11.8835 J
U = 5.2581 J
Explanation:
Given
m = 1.15 kg
x = 0.650 cos (8.40t)
(a) the amplitude,
A = 0.650 m
(b) the frequency,
if we know that
ω = 2πf = 8.40 ⇒ f = 8.40 / (2π)
⇒ f = 1.3368 Hz
(c) the total energy,
we use the formula
E = m*ω²*A² / 2
⇒ E = (1.15)(8.40)²(0.650)² / 2
⇒ E = 17.1416 J
(d) the kinetic energy and potential energy when x = 0.360 m.
We use the formulas
K = (1/2)*m*ω²*(A² - x²) (the kinetic energy)
and
U = (1/2)*m*ω²*x² (the potential energy)
then
K = (1/2)*(1.15)*(8.40)²*((0.650)² - (0.360)²)
⇒ K = 11.8835 J
U = (1/2)*(1.15)*(8.40)²*(0.360)²
⇒ U = 5.2581 J
<h2>
Answer: B. Gravitational potential energy </h2>
Explanation:
<em>The gravitational potential energy is the energy that a body or object possesses, due to its position in a gravitational field.
</em>
That is why this energy depends on the relative height of an object with respect to some point of reference and associated with the gravitational force.
In the case of the <u>Earth</u>, in which <u>the gravitational field is considered constant</u>, the value of the gravitational potential energy
will be:
Where
is the mass of the object,
the acceleration due gravity and
the height of the object.
As we can see, the value of
is directly proportional to the height.
As per the question Bob drops the bag full with feathers from the top of the building.
The mass of the bag(m)= 1.0 lb
Let the air resistance is neglected.As the bag is under free fall ,hence the only force that acts on the bag is the force of gravity which is in vertical downward direction.
Here the acceleration produced on bag due to the free fall will be nothing else except the acceleration due to gravity i.e g =9.8 m/s^2
Here we are asked to calculate the distance travelled by the bag at the instant 1.5 s
Hence time t= 1.5 s
From equation of kinematics we know that -
S=ut + 0.5at^2 [ here S is the distance travelled]
For motion under free fall initial velocity (u)=0.
Hence S= 0×1.5+{0.5×(-9.8)×(1.5)^2}
⇒ -S =0-11.025 m
⇒ S= 11.025 m
=11 m
Here the negative sign is taken only due to the vertical downward motion of the body .we may take is positive depending on our frame of reference .
Hence the correct option is B.