An activity that is relatively short in time <10 seconds and has few repetitions predominantly uses the ATP/PC energy system. The cellular respiration procedure that changes food energy into ATP which is a form of energy is largely reliant on oxygen obtainability. During exercise the source and request of oxygen obtainable to muscle is unnatural by period and strength and by the individual’s cardiorespiratory suitability level.
Steps of the ATP-PC system:
1. Primarily, ATP kept in the myosin cross-bridges which is microscopic contractile parts of muscle is broken down to issue energy for muscle shrinkage. This action consents the by-products of ATP breakdown which are the adenosine diphosphate and one single phosphate all on its own.
2. Phosphocreatine is then broken down by the enzyme creatine kinase into creatine and phosphate.
3. The energy free in the breakdown of PC permits ADP and Pi to rejoin creating more ATP. This newly made ATP can now be broken down to issue energy to fuel activity.
Answer: the brand of paper towel
Explanation: the independent variable is the one you control in an experiment. the dependent variable would be the amount of water in the paper towel
Answer:
Speed of the wave is 7.87 m/s.
Explanation:
It is given that, tapping the surface of a pan of water generates 17.5 waves per second.
We know that the number of waves per second is called the frequency of a wave.
So, f = 17.5 Hz
Wavelength of each wave,
Speed of the wave is given by :
v = 7.87 m/s
So, the speed of the wave is 7.87 m/s. Hence, this is the required solution.
Answer:
t = 2.68 x 10¹⁴ years
Explanation:
First we need to find the amount of energy that Sun produce in one day.
Energy = Power * Time
Energy of Sun in 1 day = (3.839 x 10²⁶ W)(1 day)(24 hr/1 day)(3600 s/ 1 hr)
Energy of Sun in 1 day = 3.32 x 10³¹ J
Now, the time required by the nuclear power generator, in years, will be:
Energy of power generator = Energy Sun in 1 day = 3.32 x 10³¹ J
3.32 x 10³¹ J = Power * Time
3.32 x 10³¹ J = (3.937 x 10⁹ W)(t years)(365 days/1 year)(24 hr/1 day)(3600 s/ 1 hr)
t = 3.32 x 10³¹ /1.24 x 10¹⁷
<u>t = 2.68 x 10¹⁴ years</u>