Answer:
The kinetic energy dissipated is 3286.5 J
Explanation:
K.E before collision = 1/2m1v1^2 = 1/2×313×6^2 = 5634 J
K.E after collision = 1/2(m1+m2)v2^2
From the law of conservation of momentum:
m1+m2 = m1v1/v2 = 313×6/2.5 = 751.2 kg
K.E after collision = 1/2×751.2×2.5^2 = 2347.5 J
K.E dissipated = 5634 J - 2347.5 J = 3286.5 J
Step 2: calculate A and B magnitudes
Step 3: calculate x, y components
Step 4: sum vector components
Step 5: calculate magnitude of R
Step 6: calculate direction of R
Answer:
Explanation:
Given:
- gravitational field strength of moon at a distance R from its center,

- Distance of the satellite from the center of the moon,

<u>Now as we know that the value of gravity of any heavenly body is at height h is given as:</u>

∴The gravitational field strength will become one-fourth of what it is at the surface of the moon.
During the fall, the potential energy stored in the ball is converted into kinetic energy.
Thus,
PE = KE before hitting the ground
= 1/2 • mv^2
= 1/2 • 1 • 12^2
= 72J
Answer:
Gravity
Explanation:
The answer is gravity because when the 3 masses were hung from the spring, gravity pulled the spring towards the ground.