E = (1/2)CV²
1 = (1/2)*(2*10⁻⁶)V²
10⁶ = V²
1000 = V
You should charge it to 1000 volts to store 1.0 J of energy.
<span>In the physics lab, a cube slides down a frictionless incline as shown in the figure below, check the image for the complete solution:
</span>
Answer:
<em>A) Beam B carries twice as many photons per second as beam A.</em>
Explanation:
If we have two waves with the same wavelength, then their intensity is proportional to their power, or the energy per unit time.
We also know that the amount of photon present in an electromagnetic beam is proportional to the energy of the beam, hence the amount of beam per second is proportional to the power.
With these two facts, we can say that the intensity is a measure of the amount of photon per second in an electromagnetic beam. So we can say that <em>beam B carries twice as more power than beam A, or Beam B carries twice as many photons per second as beam A.</em>
Answer:
Part a)

Part b)

Explanation:
Part a)
change in the energy due to decay of photon is given as

here we know that

now we have



Part b)
While electron return to its ground state it will emit a photon of energy 2/3rd of the total energy
so we have


now to find the wavelength we have



U = 0, initial upward speed
a = 29.4 m/s², acceleration up to 3.98 s
a = -9.8 m/s², acceleration after 3.98s
Let h₁ = the height at time t, for t ≤ 3.98 s
Let h₂ = the height at time t > 3.98 s
Motion for t ≤ 3.98 s:
h₁ = (1/2)*(29.4 m/s²)*(3.98 s)² = 232.854 m
Calculate the upward velocity at t = 3.98 s
v₁ = (29.4 m/s²)*(3.98 s) = 117.012 m/s
Motion for t > 3.98 s
At maximum height, the upward velocity is zero.
Calculate the extra distance traveled before the velocity is zero.
(117.012 m/s)² + 2*(-9.8 m/s²)*(h₂ m) = 0
h₂ = 698.562 m
The total height is
h₁ + h₂ = 232.854 + 698.562 = 931.416 m
Answer: 931.4 m (nearest tenth)