Answer: 7.66 m/s
Explanation:
This situation is related to free fall (vertical motion). Hence, this can be considered a one-dimension problem and we can use the following equation:
Where:
is the final velocity of the egg at the asked height
is the initial velocity of the egg
is the acceleration due gravity
is the distance at which the egg is from the nest, when it is
from the ground
Isolating
:
Substituting the known values:
This is the final velocity of the egg
Its been some time so i might be wrong but i think the answer is 3 either or 2
Answer:
The magnitude of the average force exerted by the club on the ball during contact = mv/t
Explanation:
Impulse exerted on the ball = Momentum of the ball = mass * velocity = m*v
As we know,
m*v = Integration of F.dt with limits 0 to T
Ft = mv
F = mv/t
The magnitude of the average force exerted by the club on the ball during contact = mv/t
Answer:
If they are metallic spheres they are connected to earth and a charged body approaches
non- metallic (insulating) spheres in this case are charged by rubbing
Explanation:
For fillers, there are two fundamental methods, depending on the type of material.
If they are metallic spheres, they are connected to earth and a charged body approaches, this induces a charge of opposite sign and of equal magnitude, then it removes the contact to earth and the sphere is charged.
If the non- metallic (insulating) spheres in this case are charged by rubbing with some material or touching with another charged material, in this case the sphere takes half the charge and when separated each sphere has half the charge and with equal sign.
Answer:
630cm/s
Explanation:
In simple harmonic motion, the tangential velocity is expressed mathematically as v = ὦr
ὦ is the angular velocity = 2πf
r is the radius of the disk
f is the frequency
Given the radius of disk = 10cm
frequency = 10Hz
v = 2πfr
v = 2π×10×10
v = 200π
v = 628.32 cm/s
The tangential velocity = 630cm/s ( to 2 significant figures)