<span>(cp of Copper = 387J / kg times degrees C; cp of Aluminum = 899 J / kg times degrees C; cp of Water = 4186J / kg times degrees C)
</span> Use the law of conservation of energy and assuming no heat loss to the surroundings, then
<span>Heat given up by copper = heat absorbed by water + heat absorbed by calorimeter
</span><span> Working formula is
</span> <span>Q = heat = MCp(delta T)
</span><span> where
</span><span> M = mass of the substance
</span><span> Cp = specific heat of the substance
</span><span> delta T = change in temperature
</span> Heat given up by copper = 0.10(387)(95 - T)
<span> Heat absorbed by water = 0.20(4186)(T - 15)
</span><span> Heat absorbed by calorimeter = 0.28(899)(T - 15)
</span> where
<span> T = final temperature of the system
</span><span> Substituting appropriate values,
</span> 0.10(387)(95 - T) = 0.20(4186)(T - 15) + 0.28(899)(T - 15)
<span> 38.7(95 - T) = 1088.92(T - 15)
</span><span> 3676.50 - 38.7T = 1088.92T - 16333.8
</span><span>1127.62T = 20010.3
</span><span> T = 17.75 C </span>
Explanation:
The waveform expression is given by :
...........(1)
Where
y is the position
t is the time in seconds
The general waveform equation is given by :
..........(2)
Where


On comparing equation (1) and (2) we get :



f = 93.10 Hz
Time period, 

T = 0.010 s
Phase constant, 
Hence, this is the required solution.
Answer:
50%
Explanation:
Efficiency = work out / work in
e = Fd / W
e = (2000 N) (2 m) / (8000 J)
e = 0.5
Answer:
980 J
Explanation:
The change in box's energy is equal to its change in gravitational potential energy:

where
m = 50 kg is the mass of the box
g = 9.8 m/s^2 is the acceleration due to gravity
is the change in height of the box
Substituting numbers, we find

Answer:

The rule for kilometers is that every three seconds between a lightning flash and the following thunder gives the distance to the flash in kilometers.
Explanation:
In order to use the rule of thumb to find the speed of sound in meters per second, we need to use some conversion ratios. We know there is 1 mile per every 5 seconds after the lightning is seen. We also know that there are 5280ft in 1 mile and we also know that there are 0.3048m in 1ft. This is enough information to solve this problem. We set our conversion ratios like this:

notice how the ratios were written in such a way that the units got cancelled when calculating them. Notice that in one ratio the miles were on the numerator of the fraction while on the other they were on the denominator, which allows us to cancel them. The same happened with the feet.
The problem asks us to express the answer to one significant figure so the speed of sound rounds to 300m/s.
For the second part of the problem we need to use conversions again. This time we will write our ratios backwards and take into account that there are 1000m to 1 km, so we get:

This means that for every 3.11s there will be a distance of 1km from the place where the lightning stroke. Since this is a rule of thumb, we round to the nearest integer for the calculations to be made easily, so the rule goes like this:
The rule for kilometers is that every three seconds between a lightning flash and the following thunder gives the distance to the flash in kilometers.