Velocity = fλ
where f is frequency in Hz, and λ is wavelength in meters.
<span>2.04 * 10⁸ m/s = 5.09 * 10¹⁴ Hz * λ </span>
<span>(2.04 * 10⁸ m/s) / (5.09 * 10¹⁴ Hz ) = λ </span>
<span>4.007*10⁻⁷ m = λ </span>
<span>The wavelength of the yellow light = 4.007*10⁻⁷ m<span> </span></span>
Answer:
26 days
Explanation:
m = 9.4×1021 kg
r= 1.5×108 m
F = 1.1×10^ 19 N
We know Fc = 
==> 1.1 ×
= (9.4 ×
×
) ÷ 1.5 × 
==> 1.1 ×
=
× 6.26×
==>
= 1.1 ×
÷ 6.26×
==>
= 0.17571885 × 
==> v= 0.419188323 ×
m/sec
==> v= 419.188322834 m/s
Putting value of r and v from above in ;
T= 2πr ÷ v
==> T= 2×3.14×1.5×
÷ 0.419188323 × 
==> T = 22.472× 100000 = 2247200 sec
but
86400 sec = 1 day
==> 2247200 sec= 2247200 ÷ 86400 = 26 days
Refer to the diagram shown below.
The initial KE (kinetic energy) of the system is
KE₁ = (1/2)mu²
After an inelastic collision, the two masses stick together.
Conservation of momentum requires that
m*u = 2m*v
Therefore
v = u/2
The final KE is
KE₂ = (1/2)(2m)v²
= m(u/2)²
= (1/4)mu²
= (1/2) KE₁
The loss in KE is
KE₁ - KE₂ = (1/2) KE₁.
Conservation of energy requires that the loss in KE be accounted for as thermal energy.
Answer: 1/2
<span> Rising, warm, moist air masses cool and release precipitation as they rise and then at high altitude, cool
and sink back to the surface as dry air masses after moving north or south of the tropics.
</span>
Answer:
Answer:
Explanation:
It means that out of 20 students, 3 males and 1 female were digital screen addicts because they were getting dangerous amount of blue light. Thus couldn't feel calming sensation that a human feels while seeing blue light. The rest students were getting balanced blue light. So they were getting relaxed feeling while being exposed to blue light.