The work done on the barbell is -165.62 Nm.
Explanation:
Work done on any object is the measure of force required to move that object from one position to another. So it is determined by the product of force acting on the object with the displacement of the object.
In the present problem, the displacement of the object on acting of force is given as 1.3 m. And the weight of the object which is a barbel is given as 13 kg. As the work is to lift the object from the ground, so the acceleration due to gravity will be acting on the object. In other words, the force applied on the object to lift it should be in opposite direction to the acting of acceleration due to gravity.
Thus, 
Now, the force is -127.4 N and the displacement is 1.3 m.
So, 

So, the work done on the barbell is -165.62 Nm.
From
the problem statement, this is a conversion problem. We are asked to convert
from units of grams to units of kilograms. To do this, we need a
conversion factor which would relate the different units involved. We either
multiply or divide this certain value to the original measurement depending on
what is asked. From literature, we will find that 1000 grams is equal to 1 kilogram. We use this as follows:
<span> 1.440x10^6 g ( 1 kg / 1000 g ) = 1440 kg</span><span>
</span>
The heavy stone would produce waves with a higher amplitude, rather than the smaller stone, because since the stone is heaver its going to have a grater impact and displace more water to create a bigger wave.
Answer:
a) W = - 318.26 J, b) W = 0
, c) W = 318.275 J
, d) W = 318.275 J
, e) W = 0
Explanation:
The work is defined by
W = F .ds = F ds cos θ
Bold indicate vectors
We create a reference system where the x-axis is parallel to the ramp and the axis and perpendicular, in the attached we see a scheme of the forces
Let's use trigonometry to break down weight
sin θ = Wₓ / W
Wₓ = W sin 60
cos θ = Wy / W
Wy = W cos 60
X axis
How the body is going at constant speed
fr - Wₓ = 0
fr = mg sin 60
fr = 15 9.8 sin 60
fr = 127.31 N
Y Axis
N - Wy = 0
N = mg cos 60
N = 15 9.8 cos 60
N = 73.5 N
Let's calculate the different jobs
a) The work of the force of gravity is
W = mg L cos θ
Where the angles are between the weight and the displacement is
θ = 60 + 90 = 150
W = 15 9.8 2.50 cos 150
W = - 318.26 J
b) The work of the normal force
From Newton's equations
N = Wy = W cos 60
N = mg cos 60
W = N L cos 90
W = 0
c) The work of the friction force
W = fr L cos 0
W = 127.31 2.50
W = 318.275 J
d) as the body is going at constant speed the force of the tape is equal to the force of friction
W = F L cos 0
W = 127.31 2.50
W = 318.275 J
e) the net force
F ’= fr - Wx = 0
W = F ’L cos 0
W = 0