Answer:
Therefore,
Current through Nichrome wire is 0.3879 Ampere.
Explanation:
Given:
Length = l = 10 meter


V = 12 Volt
To Find:
Current, I =?
Solution:
Resistance for 0.0-m long 22-gauge nichrome wire with a radius of 0.321 mm if it is connected across a 12.0-V battery given as

Where,
R = Resistance
l = length
A = Area of cross section = πr²

Substituting the values we get




Now by Ohm's Law,

Substituting the values we get

Therefore,
Current through Nichrome wire is 0.3879 Ampere.
First, we have to calculate the normal forces on different surfaces.The normal force on the 4.00 kg, N1 = (4)(9.8) = 39.2 N. The normal force on the 10.0 kg, N2 = (14)(9.8) = 137.2 N. Looking at the 10.0 kg block, the static forces that counteract the pulling force equals the sum of the friction from the two surfaces. Fc = N1 * 0.80 + N2 * 0.80 = 141.12 N. Since the counter force is less than the pulling force, the blocks start to move and hence, kinetic frictions are considered.
Therefore, f1 = uk * N1 = (0.60)(39.2) = 23.52 N.
Answer:
T₂ =602 °C
Explanation:
Given that
T₁ = 227°C =227+273 K
T₁ =500 k
Gauge pressure at condition 1 given = 100 KPa
The absolute pressure at condition 1 will be
P₁ = 100 + 100 KPa
P₁ =200 KPa
Gauge pressure at condition 2 given = 250 KPa
The absolute pressure at condition 2 will be
P₂ = 250 + 100 KPa
P₂ =350 KPa
The temperature at condition 2 = T₂
We know that

T₂ = 875 K
T₂ =875- 273 °C
T₂ =602 °C
Answer:
Explanation:
It is given that three cars has same mass m with speed 
suppose rest two cars also has same mass m
As there is no external force therefore momentum is conserved
Initial Momentum 

Final momentum 

where v=final velocity



thus final velocity is 
Answer:
Vectors have both magnitude and direction.