Answer:
temperature on left side is 1.48 times the temperature on right
Explanation:
GIVEN DATA:

T1 = 525 K
T2 = 275 K
We know that


n and v remain same at both side. so we have

..............1
let final pressure is P and temp 

..................2
similarly
.............3
divide 2 equation by 3rd equation
![\frac{21}{11}^{-2/3} \frac{21}{11}^{5/3} = [\frac{T_1 {f}}{T_2 {f}}]^{5/3}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B21%7D%7B11%7D%5E%7B-2%2F3%7D%20%5Cfrac%7B21%7D%7B11%7D%5E%7B5%2F3%7D%20%3D%20%5B%5Cfrac%7BT_1%20%7Bf%7D%7D%7BT_2%20%7Bf%7D%7D%5D%5E%7B5%2F3%7D)

thus, temperature on left side is 1.48 times the temperature on right
Answer:
x = v₀ cos θ t
, y = y₀ + v₀ sin θ t - ½ g t2
Explanation:
This is a projectile launch exercise, in this case we will write the equations for the x and y axes
Let's use trigonometry to find the components of the initial velocity
sin θ =
/ v₀
cos θ = v₀ₓ / v₀
v_{y} = v_{oy} sin θ
v₀ₓ = vo cos θ
now let's write the equations of motion
X axis
x = v₀ₓ t
x = v₀ cos θ t
vₓ = v₀ cos θ
Y axis
y = y₀ +
t - ½ g t2
y = y₀ + v₀ sin θ t - ½ g t2
v_{y} = v₀ - g t
v_{y} = v₀ sin θ - gt
= v_{oy}^2 sin² θ - 2 g y
As we can see the fundamental change is that between the horizontal launch and the inclined launch, the velocity has components
Answer:
60.8 cm²
Explanation:
The charge density, σ on the surface is σ = Q/A where q = charge = 87.6 pC = 87.6 × 10⁻¹² C and A = area = 65.2 cm² = 65.2 × 10⁻⁴ m².
σ = Q/A = 87.6 × 10⁻¹² C/65.2 × 10⁻⁴ m² = 1.34 × 10⁻⁸ C/m²
Now, the charge through the Gaussian surface is q = σA' where A' is the charge in the Gaussian surface.
Since the flux, Ф = 9.20 Nm²/C and Ф = q/ε₀ for a closed Gaussian surface
So, q = ε₀Ф = σA'
ε₀Ф = σA'
making A' the area of the Gaussian surface the subject of the formula, we have
A' = ε₀Ф/σ
A' = 8.854 × 10⁻¹² F/m × 9.20 Nm²/C ÷ 1.34 × 10⁻⁸ C/m²
A' = 81.4568/1.34 × 10⁻⁴ m²
A' = 60.79 × 10⁻⁴ m²
A' ≅ 60.8 cm²
Answer:
(1) An object that’s negatively charged has more electrons than protons.
(2) An object that’s positively charged has fewer electrons than protons.
(3) An object that’s not charged has the same number of electrons than protons.
Explanation :
Objects have three subatomic particles that are Electrons, protons, and neutrons.
Protons and neutrons are found in the nucleus and electrons rotate or move outside the nucleus. Naturally, protons are positively charged, neutrons have no charge, and electrons are negatively charged.
Therefore, an object that is negatively charged has more electrons than protons. An object that is not charged has the same number of electrons than protons. An object that is positively charged has fewer electrons than protons.
Thermal energy energy that has hot cold or warm
Temp.Energy is the out come of the thermal engery and affects Earth and space