A goes with 2 and B goes with 1.
Answer:
fcosθ + Fbcosθ =Wtanθ
Explanation:
Consider the diagram shown in attachment
fx= fcosθ (fx: component of friction force in x-direction ; f: frictional force)
Fbx= Fbcosθ ( Fbx: component of braking force in x-direction ; Fb: braking force)
Wx= Wtanθ (Wx: component of weight in x-direction ; W: Weight of semi)
sum of x-direction forces = 0
fx+ Fbx=Wx
fcosθ + Fbcosθ =Wtanθ
Not 100% but i think it'll cause the earth to rotate slightly slower, its definitely not the last one though
Answer:
a. y(x,t)= 2.05 mm cos[( 6.98 rad/m)x + (744 rad/s).
b. third harmonic
c. to calculate frequency , we compare with general wave equation
y(x,t)=Acos(kx+ωt)
from ωt=742t
ω=742
ω=2*pi*f
742/2*pi
f=118.09Hz
Explanation:
A fellow student of mathematical bent tells you that the wave function of a traveling wave on a thin rope is y(x,t)=2.30mmcos[(6.98rad/m)x+(742rad/s)t]. Being more practical-minded, you measure the rope to have a length of 1.35 m and a mass of 3.38 grams. Assume that the ends of the rope are held fixed and that there is both this traveling wave and the reflected wave traveling in the opposite direction.
A) What is the wavefunction y(x,t) for the standing wave that is produced?
B) In which harmonic is the standing wave oscillating?
C) What is the frequency of the fundamental oscillation?
a. y(x,t)= 2.05 mm cos[( 6.98 rad/m)x + (744 rad/s).
b. lambda=2L/n
when comparing the wave equation with the general wave equation , we get the wavelength to be
2*pi*x/lambda=6.98x
lambda=0.9m
we use the equation
lambda=2L/n
n=number of harmonics
L=length of string
0.9=2(1.35)/n
n=2.7/0.9
n=3
third harmonic
c. to calculate frequency , we compare with general wave equation
y(x,t)=Acos(kx+ωt)
from ωt=742t
ω=742
ω=2*pi*f
742/2*pi
f=118.09Hz