Answer:

Explanation:
F₁ = Force on one side of the jack
A₁ = Area of cross-section of one side of the jack
F₂ = Force on second side of the jack
A₂ = Area of cross-section of second side of the jack = 2 A₁
Using pascal's law




Answer:
He may be experiencing abnormal behavior because his entire class is cheating on the test except This is considered abnormal because it is outside of the norm and is therefore abnormal
Explanation:
I put this on edenguity and got it right
Answer:
The magnitude of the total linear acceleration is 0.27 m/s²
b. 0.27 m/s²
Explanation:
The total linear acceleration is the vector sum of the tangential acceleration and radial acceleration.
The radial acceleration is given by;

where;
a is the angular acceleration and
r is the radius of the circular path

Determine time of the rotation;

Determine angular velocity
ω = at
ω = 1.6 x 0.707
ω = 1.131 rad/s
Now, determine the radial acceleration

The magnitude of total linear acceleration is given by;

Therefore, the magnitude of the total linear acceleration is 0.27 m/s²
b. 0.27 m/s²
Answer:
the internal energy of the gas is 433089.52 J
Explanation:
let n be the number of moles, R be the gas constant and T be the temperature in Kelvins.
the internal energy of an ideal gas is given by:
Ein = 3/2×n×R×T
= 3/2×(5.3)×(8.31451)×(24 + 273)
= 433089.52 J
Therefore, the internal energy of this gas is 433089.52 J.