Answer:
d = 380 feet
Explanation:
Height of man = perpendicular= 130 feet
Angle of depression = ∅ = 70 °
distance to bus stop from man = hypotenuse = d = 130 sec∅
As sec ∅ = 1 / cos∅
so d = 130 sec∅ or d = 130 / cos∅
d = 130 / cos(70°)
d = 380 feet
To solve this exercise it is necessary to apply the kinematic equations of angular motion.
By definition we know that the displacement when there is constant angular velocity is

From our given data we know that,



Moreover we know that

Therefore for time t=8.1s we have,



That number in revolution is:


Here, we see that there are 15 complete revolutions
And 0.108 revolutions i not complete, so the tunable rotation is

Therefore the angle of the speck at a time 8.1s is 
R=U^2/P=120*120/40=360 ohm
P2=U2^2/R=132*132/360=48.4 w
power increase ratio (48.4-40)/40=21%
If it is a multiple choice question is C. Infrared waves do not carry enough energy to kill cancerous cells.
Data:
Centripetal Force = ? (Newton)
m (mass) = 68 Kg
s (speed) = 3.9 m/s
R (radius) = 6.5 m
Formula:

Solving:





Answer:
<span>
B.159 N</span>