Answer:
14.4 m/s
Explanation:
mass of Anna (Ma) = 68 kg
speed of Anna (Va) = 17 m/s
mass of SandraDay (Ms) = 76 kg
speed of SandraDay (Vs) = 12 m/s
We can find their speed (V) immediately after collision from the conservation of momentum where
(Ma x Va) + (Ms + Vs) = (Ma + Ms) x V
where V = speed immediately after collision
(68 x 17) + (76 + 12) = (68 + 76) x V
2068 = 144 V
V = 2068 / 144 = 14.4 m/s
1) metal
Even though metalloids are also conductors of heat and electricity, malleable they are not as good as metals.
Metals are very good conductors of electricity and heat. They are also very hard to touch. Noble gases and non metals are the exact opposite in physical and chemical properties. Metals readily react with oxygen.
To solve this problem we will apply the concepts related to the kinematic equations of linear motion. From them we will consider speed as the distance traveled per unit of time. Said unit of time will be cleared to find the total time taken to travel the given distance. Later with the calculated average times and distances, we will obtain the average speed.
PART A)
The time taken to travel a distance of 250km with a speed of 95km/h is



Time taken for the lunch is

The time taken travel a distance of 250km with a speed of 55km/h



The total time taken is



The average speed is the ratio of total distance and total time


PART B)
As the displacement is zero the average velocity is zero.
Through the work of Max Planck<span>, Einstein, </span>Louis de Broglie<span>, </span>Arthur Compton<span>, </span>Niels Bohr<span>, current scientific theory holds that all particles also have a wave nature (and vice versa).</span>
Answer:
We know that force applied per unit area is called pressure.
Pressure = Force/ Area
When force is constant than pressure is inversely proportional to area.
1- Calculating the area of three face:
A1 = 20m x 10 m =200 Square meter
A2 = 10 mx 5 m = 50 Square meter
A3 = 20m x 5 m = 100 Square meter
Therefore A1 is maximum and A2 is minimum.
2- Calculate pressure:
P = F/ A1 = 30 / 200 = 0.15 Nm⁻² ( minimum pressure)
P = F / A2 = 30 / 50 = 0.6 Nm⁻² ( maximum pressure)
Hence greater the area less will be the pressure and vice versa.