Answer:
Explanation:
The displacement is the distnce of the shopper from the starting point.
Sum of movement along the vertical = 40-20 = 20m
Movement along the horizontal (x direction) = 15.0m
Displacement will be gotten using the pythagoras theorem.
d = √20²+ 15²
d = √400+225
d = √625
d = 25.0m
Hence the shoppers total displacement is 25.0m
Answer:
Explanation:
Bohr's energy expression is as follows
E_n = 13.6 z² /n² where z is atomic no and n is principal quantum no of the atom .
z for helium is 2 and for ionised atom is 5 . Let energy of n₁ level of He is equal to energy level n₂ of ionised atom
so
13.6 x 2² / n₁² = 13.6 x 5² / n₂²
n₁ / n₂ = 2/5 , ie 2nd energy level of He matches 5 th energy level of ionised atom .
For quantum numbers less than or equal to 9 , If we take n₁ = 8 for He
Putting it in the equation above
2² / 8² = 5² / n₂²
n₂ = 5 x 8 / 2
= 20 .
energy
= - 13.6 x2² / 8²
= - 0.85 eV .
3.701 kilometers hope that helps
<span>In the physics lab, a cube slides down a frictionless incline as shown in the figure below, check the image for the complete solution:
</span>
Answer:

Explanation:
To solve this problem we use the Momentum's conservation Law, before and after the girl catch the ball:
(1)
At the beginning the girl is stationary:
(2)
If the girl catch the ball, both have the same speed:
(3)
We replace (2) and (3) in (1):

We can now solve the equation for v_{f}:
