Answer:
50%
Explanation:
Efficiency = work out / work in
e = Fd / W
e = (2000 N) (2 m) / (8000 J)
e = 0.5
As we know that

here we know that


now from above equation we have


so image will form on left side of lens at a distance of 15 cm
This image will be magnified and virtual image
Ray diagram is attached below here
Answer:
The friend on moon will be richer.
Explanation:
We must calculate the mass of gold won by each person, to tell who is richer. For that purpose we will use the following formula:
W = mg
m = W/g
where,
m = mass of gold
W = weight of gold
g = acceleration due to gravity on that planet
<u>FOR FRIEND ON MOON</u>:
W = 1 N
g = 1.625 m/s²
Therefore,
m = (1 N)/(1.625 m/s²)
m(moon) = 0.6 kg
<u>FOR ME ON EARTH</u>:
W = 1 N
g = 9.8 m/s²
Therefore,
m = (1 N)/(9.8 m/s²)
m(earth) = 0.1 kg
Since, the mass of gold on moon is greater than the mass of moon on earth.
<u>Therefore, the friend on moon will be richer.</u>
Answer:

Explanation:
given data:
wavelength \lambda = 708nm = 708*10^{-9} m
using the following relation:

according to the given information
second and third dark fringe is at same location. so






Answer:
1.024 × 10⁸ m
Explanation:
The velocity v₀ of the orbit 8RE is v₀ = 8REω where ω = angular speed.
So, ω = v₀/8RE
For the orbit with radius R for it to maintain a circular orbit and velocity 2v₀, we have
2v₀ = Rω
substituting ω = v₀/8RE into the equation, we have
2v₀ = v₀R/8RE
dividing both sides by v₀, we have
2v₀/v₀ = R/8RE
2 = R/8RE
So, R = 2 × 8RE
R = 16RE
substituting RE = 6.4 × 10⁶ m
R = 16RE
= 16 × 6.4 × 10⁶ m
= 102.4 × 10⁶ m
= 1.024 × 10⁸ m