<u>Answer:</u>
Velocity of the dog relative to the road = 26.04 m/s 3.15⁰ north of east.
<u>Explanation:</u>
Let the east point towards positive X-axis and north point towards positive Y-axis.
Speed of truck = 25 m/s north = 25 j m/s
Speed of dog = 1.75 m/s at an angle of 35.0° east of north = (1.75 cos 35 i + 1.75 sin 35 j)m/s
= (1.43 i + 1.00 j) m/s
Velocity of the dog relative to the road = 25 j + 1.43 i + 1.00 j = 1.43 i + 26.00 j
Magnitude of velocity = 26.04 m/s
Angle from positive horizontal axis = 86.85⁰
So Velocity of the dog relative to the road = 26.04 m/s 86.85⁰ east of north = 26.04 m/s 3.15⁰ north of east.
Answer:
26.67 m/s
Explanation:
From the law of conservation of linear momentum, the initial sum of momentum equals the final sum.
p=mv where p is momentum, m is the mass of object and v is the speed of the object
Initial momentum
The initial momentum will be that of basketball and volleyball, Since basketball is initially at rest, its initial velocity is zero

Final momentum

Answer:
The distance between the places where the intensity is zero due to the double slit effect is 15 mm.
Explanation:
Given that,
Distance between the slits = 0.04 mm
Width = 0.01 mm
Distance between the slits and screen = 1 m
Wavelength = 600 nm
We need to calculate the distance between the places where the intensity is zero due to the double slit effect
For constructive fringe
First minima from center

Second minima from center

The distance between the places where the intensity is zero due to the double slit effect



Put the value into the formula



Hence, The distance between the places where the intensity is zero due to the double slit effect is 15 mm.
Answer:
The acceleration of the cart is 1.0 m\s^2 in the negative direction.
Explanation:
Using the equation of motion:
Vf^2 = Vi^2 + 2*a*x
2*a*x = Vf^2 - Vi^2
a = (Vf^2 - Vi^2)/ 2*x
Where Vf is the final velocity of the cart, Vi is the initial velocity of the cart, a the acceleration of the cart and x the displacement of the cart.
Let x = Xf -Xi
Where Xf is the final position of the cart and Xi the initial position of the cart.
x = 12.5 - 0
x = 12.5
The cart comes to a stop before changing direction
Vf = 0 m/s
a = (0^2 - 5^2)/ 2*12.5
a = - 1 m/s^2
The cart is decelerating
Therefore the acceleration of the cart is 1.0 m\s^2 in the negative direction.