Emily throws the ball at 30 degree below the horizontal
so here the speed is 14 m/s and hence we will find its horizontal and vertical components


vertical distance between them

now we will use kinematics in order to find the time taken by the ball to reach at Allison

here acceleration is due to gravity

now we will have

now solving above quadratic equation we have

now in order to find the horizontal distance where ball will fall is given as

here it shows that horizontal motion is uniform motion and it is not accelerated so we can use distance = speed * time

so the distance at which Allison is standing to catch the ball will be 5.33 m
too much sun is dangerous for humans and can cause cancer so it's important that light is reflected for example a pool reflects water back to space that is why water sometimes is cold because it reflects light
U = 0, initial upward speed
a = 29.4 m/s², acceleration up to 3.98 s
a = -9.8 m/s², acceleration after 3.98s
Let h₁ = the height at time t, for t ≤ 3.98 s
Let h₂ = the height at time t > 3.98 s
Motion for t ≤ 3.98 s:
h₁ = (1/2)*(29.4 m/s²)*(3.98 s)² = 232.854 m
Calculate the upward velocity at t = 3.98 s
v₁ = (29.4 m/s²)*(3.98 s) = 117.012 m/s
Motion for t > 3.98 s
At maximum height, the upward velocity is zero.
Calculate the extra distance traveled before the velocity is zero.
(117.012 m/s)² + 2*(-9.8 m/s²)*(h₂ m) = 0
h₂ = 698.562 m
The total height is
h₁ + h₂ = 232.854 + 698.562 = 931.416 m
Answer: 931.4 m (nearest tenth)
Answer:
Plasma
Explanation:
For a fusion reaction to take place, there must be conditions in which the particles have extreme thermal kinetic energies, in this way the collisions that cause the nuclear fusion are generated. Therefore, it is necessary to reach very high temperatures, in which the state of matter will necessarily be plasma.