As density = mass/volume
So
Mass = density *volume
Mass = 25,365.4 * 2.7 = 68,486.58 g
<span>Mass of the granite monument to the nearest tenth
= 68,485.6 g</span>
Answer: 2.72 metres
Explanation:
Given that:
frequency of sound F = 123 Hz. wavelength of sound in the air = ?
speed of sound in air V = 334 m/s
Recall that wavelength is the distance covered by the wave after one complete cycle. It is measured in metres, and represented by the symbol λ.
So, apply V = F λ
λ = V /F
λ = 334m/s / 123Hz
λ = 2.72m
Thus, the wavelength of this sound in the air is 2.72 metres
Answer:
Explanation:
The acceleration of an object down a slope (neglecting friction, µ = 0) is:
a = g × sin θ
Where,
g is the acceleration due to gravity and θ is the angle of the slope.
a = (9.8 × sin (21.5º)
= 3.592 m/s²
Using equations of motion,
S = ut + 1/2at²
Since, u = 0,
S = 1/2at²
347 = 1/2 × (3.592)t²
t² = 193.21
= sqrt(193.21)
= 13.9 s.
Hi!
Mechanical advantage is defined as the<em> ratio of force produced by an object to the force that is applied to it.</em>
In our case, this would be the ratio of the force applied by the claw hammer on the nail to the force Joel applies to the claw hammer, which is
160:40 or 4:1
So the mechanical advantage of the hammer is four.
Hope this helps!
The frequency of the red light is 428 terahertz. To get the value of the red light's frequency, use the formula F = velocity/wavelength. The velocity of light is 3.00 x 10^8 m/s. For easier computation, convert 700.5 nanometers to meter. 1 nanometer is equal to 1 x 10^-9 meters. 700.5 nanometers is equal to 7.005 x 10^-7 meters. Divide the velocity 3.00 x 10^8m/s by wavelength 7.005 x 10^-7 meters. The result will be 4.28 x 10^14 Hertz or 428 terahertz.