Larry Finkelstein, Norman Fischer, and Cassius Schwartz have been overlooked, in my opinion.
Answer:
Option (c) will be correct answer that is it will go 1.6 m
Explanation:
We have given that conveyor has the velocity u = 3.1 m/sec
Mass of the robot = 10 kg
static friction coefficient = 0.5 and kinetic friction coefficient = 0.3
Acceleration due to gravity g = 9.8 
Acceleration a = kinetic friction coefficient ×g = 0.3×9.8 = 2.94
Now according to third equation of motion

Finally velocity of the conveyor will be zero
So 
s = 1.6 m
So option (c) is correct option
The man ran <u>4252.5 meters.</u>
Why?
To solve the problem, we need to divide the exercise into two movements, the first on while the was running at 4.5 m/s for 15 min, and then, while he was slowing down (going up because of the hill).
First movement: Running at 4.5 m/s for 15 min.
We need convert from minutes to seconds,

Now, calculating the distance covered for the first movement, we have:

So, we know that the man covered 4050m for the first movement, it will be our initial position for the second movement.
Second movement: acceleration -0.05m/s^2 (because he's slowing down) for 90 seconds, at 4.5m/s.

Hence, we have that he ran 4252.5 m.
Have a nice day!
Answer:
Consider the diagram. We are effectively being asked to prove that $\alpha=i_1$, for any value of $i_1$. Now, from trigonometry,
Explanation:
<u>Answer</u> :
A new steel plate shines but an wooden vessel does not shine because new steel plate has lustre. ... Because steel absorbs very little amount of light and reflects back the light but in case of wooden vessel it has dull appearence and reflects very little amount of light so it does not shine.
Please mark as brainliest. . . ☺