Answer:
37.5 N Hard
Explanation:
Hook's law: The force applied to an elastic material is directly proportional to the extension provided the elastic limit of the material is not exceeded.
Using the expression for hook's law,
F = ke.............. Equation 1
F = Force of the athlete, k = force constant of the spring, e = extension/compression of the spring.
Given: k = 750 N/m, e = 5.0 cm = 0.05 m
Substitute into equation 1
F = 750(0.05)
F = 37.5 N
Hence the athlete is pushing 37.5 N hard
Answer:

<u />

Explanation:
Given:
- mass of particle A,

- mass of particle B,

- mass of particle C,

- All the three particles lie on a straight line.
- Distance between particle A and B,

- Distance between particle B and C,

Since the gravitational force is attractive in nature it will add up when enacted from the same direction.
<u>Force on particle A due to particles B & C:</u>



<u>Force on particle C due to particles B & A:</u>
<u />
<u />


<u>Force on particle B due to particles C & A:</u>
<u />
<u />
<u />
<u />
<u />
<u />
Weight expressed in Newtons is expressed in the equation whereby Weight= the mass of an object * the force of gravity. The force of gravity on earth is a constant 9.8 meters per second squared. Therefore if weight (w) = 63 N and the force of gravity is 63 N then the mass must equal 6.43 kg. Because the equation for weight is w=mg so 63 N (w) = m * 9.8 m/s^2.
Answer:
Vectors have both magnitude and direction
Explanation:
Vectors show how strong the force in because the bigger the arrow, the stronger the force. Also, it obviously shows direction because its an arrow.
Answer:
Radius of the solenoid is 0.93 meters.
Explanation:
It is given that,
The magnetic field strength within the solenoid is given by the equation,
, t is time in seconds

The induced electric field outside the solenoid is 1.1 V/m at a distance of 2.0 m from the axis of the solenoid, x = 2 m
The electric field due to changing magnetic field is given by :

x is the distance from the axis of the solenoid
, r is the radius of the solenoid


r = 0.93 meters
So, the radius of the solenoid is 0.93 meters. Hence, this is the required solution.