20.3 divided by 3.0 will get u velocity and v times 3.0s
A. An object in motion will remain in motion unless acted upon by an outside force : The momentum of an object is constant unless an outside force acts on the object.
B. Force is defined as mass times acceleration : the rate of change of the momentum of a particle is proportional to the force F acting on it, hence the force is equal to <span>mass times acceleration.
C. </span>For every action there is an equal and opposite reaction : <span>to every action force there is an equal and opposite reaction force. </span>
Vx = 2*cos30 = 1.73m's
Other words:
D = Vo*t = 1.4 * 21 = 31.5m. @ 30 Deg.
Dy = 31.5*sin30 = 15.75 m.
Answer:
<h2>1.5 ohms</h2>
Explanation:
Power is expressed as P = V²/R
R = resistance
V = supplied voltage
Given P = 600W and V = 30V
R = V²/P
R = 30²/600
R = 900/600
R = 1.5ohms
magnitude of its resistance is 1.5ohms