Answer:0.2mm
Explanation:
The length of one VSD=8/10=0.8mm
The least count of the instrument is the difference between the length of one MSD and length of one VSD
The length of inebriated MSD=1mm
Therefore,
The least count=1-0.8=0.2mm
Answer:
Q=1005 J
t= 0.67 sec
Explanation:
Lets take condition of room is 1 atm and 25°C.
Heat capacity ,c = 21 J /K.mol
If we assume that air is ideal gas that
P V = n R T



V= 107250 L
At STP number of moles given as

V=22.4 L at S.T.P.

n=4787.94 moles
n= 4.784 Kmoles
So heat required to raise 10°C temperature
Q = n x c x ΔT
Q = 4.78794 x 21 x 10
Q=1004.64 J
Time t
t= Q/P
P= 1.5 KW
t = 1.004.64 /1.5
t= 0.66 sec
Answer:
45 meters
Explanation:
20 min = 15 meters
So if 20 x 3 = 60
you have to do 3 x 15 !
- which equals to 45 <3
<u>- mark me brainlest pls . </u>
Answer:

Explanation:
given data
density of current sheet = 0.40 A/m
length a = 0.27 m
width b = 0.63 m
For infinite sheet, magnetic field is given as

magnetic flux is given as



